Naujienos

Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija kviečia teikti paraiškas dėl 2024 metais vykdomų lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo projektų finansavimo

Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija kviečia Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įregistruotus juridinius asmenis teikti paraiškas dėl lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo projektų dalinio finansavimo 2024 metais. 

Paraiškų laukiama iki 2024 m. gegužės 1 d. 

Projektams gali būti skiriamas dalinis finansavimas, bet ne daugiau nei 90 procentų lėšų, skaičiuojant nuo visos projekto vertės. Bus finansuojamos tik tos projekto išlaidos, kurios bus patiriamos einamaisiais metais (t. y. 2024 metais) ir tik projekto vykdymo laikotarpiu.

Finansavimas skiriamas vadovaujantis šiais kriterijais:

1. projektai padeda sutelkti valstybės, savivaldybių institucijas, mokslo įstaigas, bendruomenes ir nevyriausybines organizacijas istorinės reikšmės lituanistikos paveldo problemoms nagrinėti, įžymioms paveldo vertybėms ir jų kūrėjams, pasiekimams ir įvykiams pažinti, skleisti ir įprasminti;

2. projektai padeda atskleisti tautos kultūros atgimimo istoriją, XIX a. ir XX a. pr. nacionalinio savitumo suvokimą;

3. projektai padeda puoselėti lituanistinį paveldą už Lietuvos Respublikos ribų, išlaikyti istorinį ir kultūrinį tapatumą, pateikti jo objektus Lietuvos Respublikoje;

4 projektai padeda vykdyti lituanistinio paveldo vardų, istorinių įvykių, rašto, garso, vaizdo dokumentų sklaidą už Lietuvos Respublikos ribų;

5. projektai skatina visuomenės iniciatyvumą tyrinėti ir pateikti lituanistinį paveldą šiuolaikinėmis technologijų priemonėmis.

 

Prioritetas teikiamas:

1. projektams, kurie padeda formuoti kiekvienų metų kuriamą lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo programą;

2. tęstiniams projektams, kurie įgyvendinami ne mažiau nei trejus metus iš eilės ir išlaiko jiems vieniems būdingas renginių tradicijas;

3. projektams, pasižymintiems paveldo sklaidos idėjų originalumu, informacinių technologijų taikymo novatoriškumu;

4. projektams, skatinantiems naujas visuomenės narių kūrybines iniciatyvas, susijusias su paveldo sklaida ir komunikacija;

5. projektams, kuriems dalinį finansavimą skiria valstybės ir/ar savivaldybių institucijos ir/ar įstaigos, tarptautinės organizacijos, bendrijos.

Išsamiau žr.: https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=38626&p_k=1&p_t=287514

13-oji tarptautinė tarpdalykinė mokslinė konferencija „Regionas: istorija, kultūra, kalba“

Mokslo grupė „Kalbos, literatūros, kultūros ir istorijos tyrimai: regioninis aspektas“ 2024 m. gegužės 16–17 dienomis rengia tarptautinę tarpdalykinę mokslinę konferenciją „Regionas: istorija, kultūra, kalba“. Konferencijoje kviečiame dalyvauti įvairių sričių mokslininkus ir aptarti tiriamąjį objektą skirtingais aspektais.

Siūloma konferencijos pranešimų tematika:

  • Regiono tyrimų metodologijos ir metodai.
  • Regionai istorijos tyrimuose.
  • Kultūrinė ir komunikacinė atmintis regione.
  • Regioninė politika ir valdymas.
  • Regionai etnologijos, antropologijos ir kultūros tyrimuose.
  • Regioninė tapatybė, mentalitetas, savimonė.
  • Etnografinis regionų savitumas.
  • Lingvistinė regiono samprata, teritoriniai ir socialiniai dialektai, kalbos ypatumai.
  • Regioninė literatūra ir regioninis kūrėjas, regionai ir regionalumas literatūroje.
  • Tradicinio ir šiuolaikinio taikomojo ir vaizduojamojo meno raiška regionuose.
  • Dizaino sektoriaus plėtros galimybės regionuose.
  • Regionai neformalaus meninio ugdymo kontekste.
  • Muzikinio folkloro specifika regionuose.
  • Profesionaliosios muzikos kūrimo, sklaidos ir percepcijos ypatumai regionuose.

KVIETIMAS

INVITATION

Kvietimas į 29-ąją tarptautinę mokslinę Jono Jablonskio konferenciją

Kviečiame registruotis dalyvauti 29-ojoje tarptautinėje mokslinėje Jono Jablonskio konferencijoje „Sakytinė ir rašytinė kalba: sinchronija ir diachronija“. Konferencija vyks 2024 m. rugsėjo 26–27 d. Vilniaus universiteto Filologijos fakultete, Universiteto g. 5, LT-01131 Vilnius, Lietuva.

Laukiame žodinių ir stendinių pranešimų šia tematika:

  • Šnekamosios ir standartinės kalbos santykis
  • Lietuvių kalbos diatopiniai varietetai
  • Senieji lietuvių kalbos raštai
  • Sociolingvistika
  • Kognityvistika
  • Tarpdalykiškumas
  • Kiti klausimai
     

Pranešimo tezes (lietuvių arba anglų k.) prašome pateikti iki 2024 m. gegužės mėn. 1 d. konferencijos tinklalapyje: http://www.jablonskio-konferencija.flf.vu.lt/lt/pateikti-santrauka/.

Daugiau informacijos skaitykite kvietime lietuvių ir anglų kalbomis ir konferencijos svetainėje http://www.jablonskio-konferencija.flf.vu.lt/lt/ (šiuo metu informacija svetainėje naujinama).

 

 

 

 

 
 

Vasaros lietuvių kalbos ir kultūros kursai

Užsienio šalių aukštųjų mokyklų studentai, dėstytojai bei tyrėjai, taip pat lietuvių kilmės asmenys gali teikti paraiškas vasaros lietuvių kalbos ir kultūros kursų stipendijoms gauti. 

Šiais metais kursai vyks Kaune 2023-06-12- 2023- 07-11 ir Vilniuje 2023-07-02-2023-07-31.

Paraiškas galima teikti čia iki 2023 m. balandžio 10 d. imtinai vietos laiku (+2 h).

UKRAINOS STUDENTŲ KONKURSAS „GELTONA, ŽALIA, RAUDONA KASDIENYBĖJE“

Ukrainos Černivcų Jurijaus Fedkovičiaus nacionalinio pedagoginio universiteto Baltistikos centro vadovė dr. Alyona Shyba studentams surengė nuotraukų FB konkursą - GELTONA, ŽALIA, RAUDONA kasdienybėje. Konkurso nugalėtojai – studentai į VDU atvykę semestro studijoms pagal projektą „Užsienio Baltistikos centrų ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimas". Dėkojame Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui už studentams padovanotas knygas.

315866484_854544472220932_640812868674172813_n  315957447_854542708887775_5622692381304789151_n

315862899_854544498887596_4045957886503471498_n  315953013_854544478887598_2477450792360025265_n

Nuotraukos doc. dr. Jurgos Trimonytės-Bikelienės

Prof. Artūro Ozolo dienų 58-oji tarptautinė mokslinė konferencija „Gramatika ir žodžių daryba“

Latvijos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Latvistikos ir baltistikos skyrius kviečia dalyvauti prof. Artūro Ozolo dienų 58-oje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Gramatika ir žodžių daryba“ 2023 m. kovo 16–17 d.

2023 metais švenčiame ir Latvijos universiteto ilgamečio profesoriaus, Baltų filologijos skyriaus įkūrėjo, iškilaus latvių ir baltų kalbų tyrėjo, fundamentalių darbų „Lettische Grammatik” (1922) ir „Latviešu valodas gramatika” (1951) autoriaus Janio Endzelyno (1873–1961) 150 metų jubiliejų.

2023 metų konferencija skirta vienai iš pagrindinių prof. Janio Endzelyno tyrimo sričių – gramatikai, taip pat ir žodžių darybai, šių klausimų aprašymui ir interpretacijai tiek sinchroniniu, tiek diachroniniu aspektu.

Konferencijoje laukiame bendrų, arealinių, tipologinių, kognityvinių, funkcinių, lyginamųjų, komparatyvinių, kiekybinių ir kt. gramatinių ir/arba žodžių darybos latvių ir kitų kalbų medžiagos tyrimų.

Daugiau

15-oji Baltijos Studijų Europoje konferencija

Kviečiame dalyvauti 15-oje Baltijos Studijų Europoje konferencijoje (Conference on Baltic Studies in Europe) "Turning Points: Values and Conflicting Futures in the Baltics", kuri 2023 m. birželio 15-17 dienomis vyks Kaune, Vytauto Didžiojo universitete!

Pranešimų santraukas kviečiame teikti iki 2022 m. gruodžio 30 d. čia.

Daugiau informacijos galite rasti konferencijos puslapyje: CBSE 2023 in Kaunas – AABS (aabs-balticstudies.org) arba susisiekę el. Paštu: cbsekaunas2023@vdu.lt.

Vilniaus universiteto paskaitų lituanistinėms mokykloms ir jų bendruomenėms ciklas

Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedra kviečia registruotis į 10 paskaitų ciklą, skirtą lituanistinėms mokykloms ir jų bendruomenėms. Paskaitose taip pat kviečiami dalyvauti visi, mokantys užsienyje lietuvių kalbos.

Paskaitos bus skirtos dvikalbystės, kalbos išlaikymo, tarmių gyvavimo emigracijoje, praktinio kalbos mokymo, lietuvių vaikų literatūros, lietuvių vardų temoms. Taip pat klausytojai bus supažindinti su lengvai suprantama kalba ir į Lietuvą grįžusių vaikų situacija, o paskaitų ciklą pabaigs Kalėdų dainų tema.

Paskaitos vyks šiais metais nuotoliniu būdu nuo spalio iki gruodžio kas antrą trečiadienį nuo 15 val. ir 17 val. Lietuvos laiku. Pirmosios paskaitos - spalio 12 d. Programa pridedama prie laiško.

Paskaitos yra nemokamos, nes jas finansuoja Valstybinė lietuvių kalbos komisija pagal Lietuvių kalbos prestižo stiprinimo programą.

Paskaitos skirtos suaugusiems.

Kviečiame registruotis:

https://forms.gle/1APGgXyi49JpNJwJ7 

Užsiregistravusiems prieš paskaitas bus atsiųsta prisijungimo nuoroda. Jei esate ne iš lituanistinės mokyklos, registracijos formoje nurodykite savo darbo vietą (pavyzdžiui, universitetą) ir su kokio amžiaus mokiniais dirbate (pavyzdžiui, su suaugusiais).

VU_paskaitu ciklas lituanistinems mokykloms_2022_page-0001

Academia Grammaticorum Salensis Undevigesima

Kviečiame į devynioliktąją Salų lingvistikos vasaros mokyklą! Jos metu vyks kviestinių lektorių paskaitos ir konferencija, suteiksianti galimybę neformalioje ir draugiškoje aplinkoje pristatyti savo tyrimus. Šiais metais kviestiniai Salų lektoriai bus Eitan Grossman (Jeruzalės hebrajų universitetas) Guglielmo Inglese (Turino universitetas) ir Oesten Dahl (Stokholmo universitetas). E. Grossman kalbės apie naujausius savo tyrimus inkorporacijos ir kauzatyvų srityje, taip pat apie koptų ir semitų kalbų tipologiją, o G. Inglese tema bus middle voice (mediumo) tipologija ir diachronija. O. Dahl kalbės apie veikslo tipologiją. Išsamesnę programą paskelbsime pasibaigus registracijai.

salos

Daugiau

UKRAINA

Ukraina1

VDU Pasaulio lietuvių universiteto simpoziumas

Minint Lietuvos universiteto 100-metį, 2022 m. spalio 27-29 dienomis Vytauto Didžiojo universitete (VDU) bus surengtas VDU Pasaulio lietuvių universiteto (PLU) simpoziumas. Jo metu Lietuvos ir pasaulio lietuvių mokslo, meno ir kūrybos bendruomenė bus kviečiama aptarti Lietuvos universiteto tradicijos reikšmę mūsų šaliai ir lietuvių išeivijai. Simpoziume taip pat bus diskutuojama, kaip studijas universitetuose, mokslą, meną ir kūrybą palietė pastarųjų metų pasaulinės pandemijos reiškiniai ir koks yra jų atsakas Lietuvoje ir pasaulyje.

Maloniai kviečiame pagal galimybes prisijungti atvykstant ir įsitraukti į diskusijas.

Plačiau:

VDU svetainėje: https://www.vdu.lt/lt/rengiamas-vdu-pasaulio-lietuviu-universiteto-simpoziumas/

Facebook: https://www.facebook.com/Pasaulio.lietuviu.universitetas/posts/2160120014188201

VI tarptautinė taikomosios kalbotyros konferencija „Kalbos ir žmonės: problemos ir sprendimai“

Kviečiame dalyvauti VI tarptautinėje taikomosios kalbotyros konferencijoje „Kalbos ir žmonės: problemos ir sprendimai“, kuri vyks 2022 m. rugsėjo 29–30 d. Vilniaus universiteto Filologijos fakultete (Universiteto g. 5, Vilnius).

Daugiau

Tarptautinė konferencija “Teaching methodologies and approaches to border, migration and diaspora studies”

Rugsėjo 23 d. VDU kartu su „GlocalEAst“ konsorciumu organizuoja pasienio, migracijos ir diasporos studijoms skirtą tarptautinę konferenciją. Konferencijos metu Lietuvos ir tarptautiniai mokslininkai bei ekspertai aptars aktualius šios srities iššūkius, o prof. Krzysztof Czyżewski iš skaitys paskaitą “I am with You. Practising the Borderland”.

Konferencija vyks anglų kalba VDU Mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, Kaunas) ir on-line.

Registracija ir daugiau informacijos: https://hmf.vdu.lt/tarptautine-konferencija-teaching-methodologies-and-approaches-to-border-migration-and-diaspora-studies/

Kvietimas dalyvauti tarptautinėje konferencijoje Rygoje

Daugiau informacijos žr.: http://lulfmi.lv/en/Call-for-papers-The-13th-International-Conference-of-Baltic-Literary-Scholars.

XIII Tarptautinis baltistų kongresas

Atsižvelgdamas į epidemiologinio saugumo situaciją XIII Baltistų kongreso organizacinis komitetas priėmė sprendimą kongresą organizuoti nuotoliniu būdu.
Kongreso laikas nekeičiamas – susitinkame 2021 m. spalio 13-16 dienomis.
Informuojame, kad dėl bendravimo nuotoliniu būdu kongreso dalyvio mokestis mažinamas iki 50 eurų (po rugsėjo 1 d. – iki 65 eurų).
Primename, kad elektroninės dalyvių paraiškos bei tezės priimamos iki 2021 m. birželio 1 dienos kongreso svetainėje https://www.baltistukongress.lu.lv/

Daugiau

10-oji tarptautinė tarpdisciplininė mokslinė konferencija „REGIONAS: ISTORIJA, KULTŪRA, KALBA“

Mokslininkų grupė, vykdanti tarpdisciplininius regiono istorijos, kultūros, kalbos, paveldo, atminties tyrimus, 2021 m. gegužės 20–21 dienomis rengia tarptautinę tarpdisciplininę mokslinę konferenciją „Regionas: istorija, kultūra, kalba“.

Daugiau informacijos: LT_REGIONAS_2021

KVIETIMAS DALYVAUTI KONFERENCIJOJE, KURI VYKS LIEPOJOJE

Daugiau informacijos žr.: https://vapplapp.liepu.lv/en.

KVIETIMAS DALYVAUTI KONFERENCIJOJE ESTIJOJE

Daugiau informacijos žr.: Kvietimas.

6-oji tarptautinė konferencija „Tradicijos ir modernybės sąveika“

2021 m. lapkričio 18–19 d. Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakultete vyks 6-oji tarptautinė konferencija „Tradicijos ir modernybės sąveika“, skirta baltistės prof. habil. dr. Audronės Kaukienės 80-mečio sukakčiai pažymėti. 


Maloniai kviečiame dalyvauti: https://www.ku.lt/tradicija_modernybe/index.php/programa/ 


REGISTRACIJOS ANKETA: https://www.ku.lt/tradicija_ modernybe/index.php/ registracija/ 

CALL FOR PAPERS

KVIETIMAS

DARBO PASIŪLYMAS

Daugiau informacijos žr.: https://www.galaxie. enseignementsup-recherche. gouv.fr/ensup/ ListesPostesPublies/FIDIS/ 0753488J/FOPC_0753488J_4174.pdf

XIII Tarptautinis baltistų kongresas „Baltų kalbos laike ir erdvėje“

Latvijos universitetas kviečia dalyvauti XIII Tarptautiniame baltistų kongrese „Baltų kalbos laike ir erdvėje“, vyksiančiame 2021 metų spalio 13–16 dienomis, Latvijos universitete (Raiņa bulvāris 19, Ryga, Latvija). Spalio 16 d. numatyta ekskursija ar kitokia kultūrinė programa. Nepalankios epidemiologinės situacijos sąlygomis kongreso darbas galimas nuotoliniu būdu. 

Pagrindinės konferencijos temos: indoeuropeistika; kalbos norminimas; terminologija, standartizacija; sociolingvistika; bendrinių kalbų fonetika, fonologija; regionalistika, arealinė kalbotyra, dialektologija; onomastika; senieji tekstai; gramatika; kalbų technologijos; leksikologija, leksikografija; kalbų kontaktai; translatologija; lyvių kalba; kalbų mokymasis. 

Konferencijos darbo kalbos: latvių, lietuvių, anglų, vokiečių ir rusų. 

Pranešimo trukmė: kviestiniams pranešėjams – 40 minučių; kitiems pranešėjams – 20 minučių. 

Konferencijos dalyvio mokestis: sumokant iki 2021 m. rugsėjo 1 d. – 80 €, po 2021 m. rugsėjo 1 d.– 100 €. 

Paraiškas su anketa ir pranešimų tezėmis (1500–3000 spaudos ženklų su tarpais) prašome registruoti iki 2021 m. birželio 1 d. kongreso interneto svetainėje https://www. baltistukongress.lu.lv/

Patvirtinimas, kad pranešimas įtrauktas į programą, bus išsiųstas iki 2021 m. liepos 1 d. 

Išsamesnė informacija ir dalyvių registracija pasiekiama kongreso svetainėje https://www. baltistukongress.lu.lv/

 

Kongreso el. paštas baltistukongressXIII@gmail.com

Konferencija „Darnioji daugiakalbystė“

Kviečiame dalyvauti Vytauto Didžiojo Universiteto Užsienio kalbų instituto ir Lietuvos kalbų pedagogų asociacijos organizuojamoje konferencijoje „Darnioji daugiakalbystė“, kuri vyks š.m. birželio 4-5 d.

Planuojame sekciją, skirtą lietuvių kalbai ir jos mokymui, tad labai laukiame jūsų pranešimų santraukų iki balandžio 1 d.  

Daugiau informacijos: https://sites.google.com/view/sm2021lt/ kvietimas.

Baltistikos katedra kviečia į renginį „Jono Kazlausko diena: istorinės gramatikos dalykai“

Baltistikos katedra kviečia į renginį „Jono Kazlausko diena: istorinės gramatikos dalykai“, skirtą prof. Jono Kazlausko 90-mečiui ir žurnalo „Baltistica“ 55-mečiui. Per renginį bus pristatyta Jonui Kazlauskui ir žurnalui „Baltistica“ skirta paroda, skaitomi moksliniai pranešimai.

Renginys internetu vyks š. m. gruodžio 4 d. (penktadienį) 10-14 val. adresu https://liedm.zoom.us/j/94201799015 (Meeting ID: 942 0179 9015).

Programą žr. adresu https://www.facebook.com/events/203305431373340, plačiau apie renginį https://www.facebook.com/vu.baltistikos.katedra/posts/2054125901389399.

Programa

2020 METŲ KONKURSAS BALTŲ APDOVANOJIMUI GAUTI

Lietuvos ir Latvijos užsienio reikalų ministerijos skelbia konkursą 2020 metų Baltų apdovanojimui gauti. Baltų apdovanojimu bus įvertinti pasiekimai ir indėlis šiose srityse: lietuvių literatūros vertimas į latvių kalbą arba latvių literatūros į lietuvių kalbą, lietuvių kalbos mokymas ir puoselėjimas Latvijoje arba latvių kalbos – Lietuvoje, abiejų šalių materialaus ir nematerialaus kultūros ir istorijos paveldo tyrimai, tiriamoji žurnalistika apie šalių istoriją, kultūrą ir turizmą. Kandidatūras apdovanojimui galima pateikti iki birželio 30 dr

Daugiau informacijos žr.

https://www.urm.lt/default/lt/naujienos/skelbiamas-2020-metubaltu-apdovanojimo-konkursas

 

XIII tarptautinis baltistų kongresas „Baltų kalbos laike ir erdvėje“

Informuojame, kad dėl globalios koronaviruso krizės nuspręsta perkelti 2020 m. spalio 7–9 dienomis Rygoje numatytą XIII Tarptautinį baltistų kongresą. Kongresas įvyks 2021 m. spalio 13–16 dienomis.

Daugiau

XIII tarptautinis baltistų kongresas „Baltų kalbos laike ir erdvėje“

Latvijos universitetas kviečia dalyvauti XIII tarptautiniame baltistų kongrese „Baltų kalbos laike ir erdvėje“, vyksiančiame 2020 spalio 7–9 dienomis Latvijos universitete (Raiņa bulvāris 19, Ryga, Latvija). Spalio 10 d. numatyta ekskursija ar kitokia kultūrinė programa.

Pagrindinės konferencijos temos: indoeuropeistika; kalbos norminimas; terminologija, standartizavimas; sociolingvistika; bendrinių kalbų fonetika, fonologija; regionalistika, arealinė lingvistika, dialektologija; onomastika; senoji raštija; gramatika; kalbų technologijos; leksikologija, leksikografija; kalbų sąveika; translatologija / vertimo mokslas; lyvių kalba.

Daugiau

FILOLOGINIAI TYRIMAI IR SKAITMENINĖ HUMANITARIKA

Lapkričio 28–29 d. Vilniaus universitete Filologijos fakultete įvyko Baltistikos katedros organizuotas senųjų lietuviškų tekstų skaitmeninimo problemoms ir perspektyvoms aptarti skirtas renginys „Senųjų lietuviškų tekstų rengimas tyrimams“. Vienas svarbiausių jo tikslų – suburti šioje srityje dirbančius mokslininkus, kad jie pristatytų savo darbų rezultatus ar planus, pasidalintų skaitmeninimo patirtimi, taip pat tikintis, kad per seminarą kilusios idėjos ir įgyti įgūdžiai padės ateityje vykdyti taikomuosius lietuvių kalbos tyrimus naudojant skaitmenines technologijas.

Pirmoji skaitmeninės humanitarikos problemoms skirta konferencija buvo surengta 2018 m. rugpjūčio 2 d. tarptautinėje Salų kalbotyros vasaros mokykloje Academia Grammaticorum Salensis Quinta Decima, jos inspiracijomis dabartinio renginio tikslai buvo išplėsti ir pakviesta daugiau dalyvių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Lenkijos, Rusijos ir Vokietijos. Pranešimus apie skaitmeninių duomenų bazių kūrimą ir tekstų anotavimą skaitė filologai, istorikai, bibliotekininkai ir programuotojai. Svarbus šio renginio rezultatas yra surastas skirtingų sričių mokslininkų sutarimas ir konstruktyvus dalyvavimas diskusijoje.

SAM_4071 SAM_4108

Akimirkos iš VU Baltistikos katedros organizuoto renginio

Ernestos Kazakėnaitės nuotraukos

Daugiau

Prof. Artūro Ozolo dienų tarptautinė mokslinė konferencija „Gramatika ir kalbos mokymasis“

Latvijos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Latvistikos ir baltistikos skyriaus Latvių ir bendrosios kalbotyros bei Baltų kalbotyros katedros kviečia dalyvauti prof. Artūro Ozolo dienų tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Gramatika ir kalbos mokymasis“, 2020 m. kovo 19-20 d.

2020 m. konferencija skirta gramatikos aprašymo principams ir gramatikos klausimų interpretacijai mokant gimtosios kalbos, jos tarmių bei mokantis kitų kalbų – tiek sinchroniniu, tiek diachroniniu aspektu.

Konferencijoje laukiame bendrų, arealinių, tipologinių, pažintinių, funkcinių, lyginamųjų, komparatyvinių ir kt. gramatinių latvių ir kitų kalbų medžiagos tyrimų.

 

Daugiau

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija organizuoja konkursus lituanistinio švietimo vykdytojų rėmimui iki 2020 m. rugpjūčio 31 d. (su galimybe pratęsti)

Baltijos federalinis I. Kanto universitetas (Kaliningradas, Rusijos Federacija)

· lietuvių kalbos dėstytojo pareigoms, numatomas darbo krūvis 20 val. per savaitę.

Kvalifikaciniai reikalavimai pretendentams:

1. Aukštasis (aukštesnysis, įgytas iki 2009 metų, arba specialusis vidurinis, įgytas iki 1995 metų) baigtos lietuvių filologijos studijos;

2. Apgintas daktaro mokslinis laipsnis humanitarinių mokslų srityje;

3. Rusų kalbos mokėjimas ne žemesniu nei B2 kalbos mokėjimo lygiu.

Daugiau

Senųjų lietuviškų tekstų rengimas mokslo tyrimams

Kviečiame dalyvauti senosios raštijos tyrėjams skirtame seminare „Senųjų lietuviškų tekstų rengimas mokslo tyrimams“, kuris vyks 2019 m. lapkričio 28–29 dienomis Vilniaus universiteto Filologijos fakultete.

Daugiau

PIZOS UNIVERSITETE VYKS BALTISTIKOS KONFERENCIJA

Gegužės 13-14 d. Pizos universitete vyks baltistikos konferencija, daugiau informacijos prisegtukuose.

Brochure-programma

IBP_Locandina copia

55-oji Arturo Ozolo dienos konferencija „Kalbos normos, jų kodifikavimas ir taikymas“

Konferencija skirta baltų kalbų kodifikavimo istorijai. Šiemet sukanka 140 metų pirmajai latvių autoriaus sukurtai gramatikai, svarbiausiam tokio tipo veikalui iki pat K. Mǖlenbacho ir J. Endzelīno darbų XX a. pradžioje – Andrejaus Stērsto (arba Stērstų Andrejaus) „Latviešu valodas mācība. Sistemātisks kurss“, išleistai dviem dalimis: „Etimoloģija“ (1879) ir „Sintaksa un ortogrāfija“ (1880).

Konferencija vyks 2019 m. kovo 18 d.

Konferencijos programa

 

Kvietimas_A. Ozolo konf_2019

Invitation_A. Ozols day_2019

Ielūg_A.Ozola konf_2019

Daugiau

Kviečiame užsienio lituanistinių mokyklų mokytojus teikti paraiškas intensyvioms lituanistinėms studijoms Vilniaus universitete

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija siūlo valstybines stipendijas lituanistinėms studijoms. Studijos yra skirtos užsienio lietuviams mokytojams, kurie dirba su ikimokyklinio arba mokyklinio amžiaus vaikais ir (ar) suaugusiaisiais lituanistinio švietimo įstaigose (lituanistinėse mokyklose) užsienyje.

Studijų metu mokytojai turės galimybę ne tik pagilinti lietuvių kalbos žinias, tačiau taip pat tobulinti didaktikos ir ugdymo psichologijos kompetencijas bei įgyti papildomų žinių apie Lietuvos kultūrą, istoriją, šiuolaikinį valstybės gyvenimą ir pan. Studijų trukmė – 15 kalendorinių dienų, įskaitant dalyvių atvykimo ir išvykimo dienas.

Daugiau

Paroda „Jono Basanavičiaus Praha“

Vasario 15 d. Marijampolės kultūros centre buvo atidaryta paroda „Jono Basanavičiaus Praha“, kurią parengė Prahos miesto muziejaus istorikas doktorantas Jindřichas Čeladínas, šiuo metu atliekantis praktiką Vytauto Didžiojo universitete. Parodos nuotraukose vaizduojama XIX a. – XX a. sandūroje sparčiai besivystanti Praha, kurioje gyveno, kurią matė ir kuri įkvėpė Lietuvos tautinės kultūros kūrėją Joną Basanavičių. Paroda „Jono Basanavičiaus Praha“ veiks iki kovo 12 d.

Jonas Basanavičius (1851 m. lapkričio 23 d. – 1927 m. vasario 16 d.) – lietuvių tautinio atgimimo ikona – kurį laiką gyveno Prahoje, kur ne tik parašė prakalbą pirmajam laikraščiui „Aušra“, bet taip pat sutiko savo gyvenimo meilę ir būsimą žmoną Gabrielą Eleonorą Mohl.

basan 3  basan 4

Parodos atidarymo akimirkos

Nuotraukų autorė - Danguole Micutienė

Daugiau

2019 m. pirmą kartą bus įteikta Kazickų šeimos fondo Petro Būtėno premija. Kviečiame siūlyti pretendentus!

Lietuvių kalbos draugija, sveikindama visus Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga, kviečia siūlyti pretendentus, vertus apdovanoti Kazickų šeimos fondo Petro Būtėno premija.

Šią premiją 2018 metais įsteigė Kazickų šeimos fondas ir Lietuvių kalbos draugija. Premija siekiama įamžinti kalbininko, pedagogo, tautosakinininko, kraštotyrininko Petro Būtėno (1896–1980) ir jo mokinės, kultūrinės ir lituanistinės veiklos mecenatės, Aleksandros Kalvėnaitės-Kazickienės (1920–2011) atminimą.

Premija skiriama už reikšmingus mokslo ir mokslo populiarinamuosius bei mokomuosius darbus, atitinkančius pagrindines Petro Būtėno veiklos sritis (akcentologija, dialektologija, leksikologija ir leksikografija, tautosaka, kraštotyra, mokyklinė lituanistika), ir lituanistinės veiklos organizavimą.

Petras Būtėnas (nuotr. iš Petro Būtėno archyvo Panevėžyje)

Petras Būtėnas

Nuotr. iš Petro Būtėno archyvo Panevėžyje

Daugiau

V Tarptautinis lituanistų kongresas

2019 metų gegužės 16-17 dienomis Vroclavo universitete jau penktąjį kartą įvyks Tarptautinis Lituanistų kongresas. Maloniai kviečiame visus besidominančius Lietuva, lietuvių kalba, kultūra, istorija, politika, lietuvių-lenkų ir kitų kaimynų santykiais dalyvauti šiame renginyje.

V Congress

Daugiau

XXIV Tarptautinė jaunųjų mokslininkų konferencija

2019 m. balandžio 10–11 d. Maskvoje vyks XXIV Tarptautinė jaunųjų mokslininkų konferencija „Lomonosovas“.

Daugiau informacijos rusų kalba žr.: Konferencija_Lomonosovas

Habil. dr. Birutės Jasiūnaitės bibliografijos rodyklė

Naujai sudaryta kalbininkės, etnolingvistės, dialektologės, Baltistikos katedros profesorės, habil. dr. Birutės Jasiūnaitės bibliografijos rodyklė (pirmas leidimas), žr. https://www.flf.vu.lt/mokslas/elektroniniai-istekliai#bibliografijos.

25-oji tarptautinė mokslinė Jono Jablonskio konferencija „Variantiškumas kalbose ir jų atmainose“

Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lietuvių kalbos katedra ir Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centras kviečia dalyvauti 25-ojoje tarptautinėje mokslinėje Jono Jablonskio konferencijoje „Variantiškumas kalbose ir jų atmainose“. Konferencija vyks 2018 m. rugsėjo 27–28 d. Vilniaus universiteto Filologijos fakultete (Universiteto g. 5, LT-01513 Vilnius).

Daugiau

MOKSLINĖ KONFERENCIJA „BALTŲ KALBOS IR KULTŪROS 4“

Klaipėdos universitete 2018 m. birželio 15–16 d. vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Baltų kalbos ir kultūros 4“.

Daugiau informacijos:
https://www.ku.lt/humf/2018/02/22/tarptautine-moksline-konferencija-baltu-kalbos-ir-kulturos-4/

Tarptautinė tarpdisciplininė mokslinė konferencija „Regionas: istorija, kultūra, kalba“

Šiauliuose 2018 m. kovo 22–23 d. vyks tarptautinė tarpdisciplininė mokslinė konferencija „Regionas: istorija, kultūra, kalba“, kurią organizuoja Šiaulių universiteto Humanitarinių tyrimų centras.

Detali informacija yra priede:

Regionas_2018_Kvietimas_EN
Regionas_2018_Kvietimas_LT

ARTURO OZOLO KONFERENCIJA 2018

Latvijos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Latvistikos ir baltistikos skyriaus Latvių ir bendrosios kalbotyros katedra ir Baltų kalbotyros katedra kviečia dalyvauti 54-oje prof. Arturo Ozolo dienos tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Latvijai – 100. Gramatika: nuo Karlio Mülenbacho „Teikums” (Sakinys) (1898) iki šių dienų” 2018 metų kovo 15 ir 16 d.

2018 metų konferencija skirta gramatikos aprašymo tradicijoms ir gramatikos klausimų interpretavimui latvių bei kitų kalbų bendruose, tipologiniuose, kognityviniuose, funkciniuose, lyginamuosiuose ir kt. tyrimuose pastarojo šimtmečio kontekste.

2018 metais sukanka ir 120 metų, kai buvo išleistas pirmasis platesnis konceptualus latvių sintaksės aprašas – Karlio Mülenbacho (1853–1916) knyga „Teikums” (Sakinys) (1898).

A_ Ozolo_konferencija_ 2018_kvietimas

Daugiau

Kviečiame į mokslinę konferenciją „Modernybės ir tradicijų sampyna: surinkimininkų judėjimas Mažojoje Lietuvoje“

2017 m. gruodžio 1–2 dienomis Lietuvių kalbos institute vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Modernybės ir tradicijos sampyna: surinkimininkų judėjimas Mažojoje Lietuvoje“.

Konferencija skirta paminėti Reformacijos 500 metų sukaktį. Ypatingas dėme­sys bus skiriamas savitam protestantiškosios aplinkos reiškiniui, gyvavusiam dau­giau nei 200 metų – surinkimininkų judėjimui.

Tradiciškai surinkimai suvokiami kaip privačios maldų ir giesmių sueigos, į kurias būrėsi evangelikai liuteronai. Vis dėlto, anot renginio organizatorės dr. Ingos Strungytės-Liugienės, į surinkimininkų judėjimą šioje konferencijoje bus bandoma pažvelgti plačiau – kaip į kultūros reiškinį, pasižymėjusį veržliomis bendruomeninėmis ir kūrybinėmis iniciatyvomis, kurių ištakos sieka klasikinio pietizmo epochą.

Daugiau

IX TARPTAUTINIS DIALEKTOLOGIJOS IR GEOLINGVISTIKOS KONGRESAS

2018 m. liepos 23–27 d. Vilniuje vyks IX tarptautinis Dialektologijos ir geolingvistikos kongresas.

Dalyvių registracijos terminas pratęstas. Dalyvio anketą ir pranešimo anotaciją anglų kalba (iki 2000 spaudos ženklų) prašoma siųsti iki 2018 m. sausio 5 d. (buvo iki 2017 m. lapkričio 6 d.) el. paštu sidg.lithuania@gmail.com. Užsiregistruoti galima ir socialiniame tinkle „Facebook“ adresu https://www.facebook.com/9th-Congress-of-SIDG-1395265433876133/.

Registracijos forma

Daugiau

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „MODERNYBĖS IR TRADICIJOS SAMPYNA: SURINKIMININKŲ JUDĖJIMAS MAŽOJOJE LIETUVOJE“

2017 m. gruodžio 1–2 d. Lietuvių kalbos institute vyks tarptautinė mokslinė konferencija skirta paminėti Reformacijos 500 metų sukaktį. Ypatingas dėme­sys bus skiriamas savitam protestantiškosios aplinkos reiškiniui, gyvavusiam dau­giau nei 200 metų – surinkimininkų judėjimui.

Konferencijos rengėjai kviečia humanitarinių, sociologijos, muzikologijos ir ki­tų mokslo sričių tyrėjus kompleksiškai ir tarpdalykiškai pažvelgti į XIX amžiuje pla­čiai paplitusią ir XX amžiaus pirmoje pusėje gyvybingą religinę bendruomenę – su­rinkimus – Vakarų Europos ir Rytų Prūsijos istorinių procesų, socialinių ir kultūrinių pokyčių kontekste, panagrinėti surinkimininkų religinių raštų ypatumus, surinkimi­ninkų literatūrinę ir muzikinę raišką, atskleisti jų pasaulėjautos ir pasaulėvokos bruožus, įvertinti surinkimininkų judėjimo poveikį moderniosios XIX amžiaus vi­suomenės raidai.

Kvietimo laikas pratęstas, tezių laukiama iki spalio 20 dienos.

Daugiau

MOKSLINĖ KONFERENCIJA „TEKSTAS: LINGVISTIKA IR POETIKA 21“

2017 m. spalio 13 d. Šiaulių universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto Lietuvių kalbotyros, literatūros ir komunikacijos katedra drauge su Latvijos universiteto Latvių kalbos institutu rengia 21-ąją tarptautinę mokslinę konferenciją „Tekstas: lingvistika ir poetika 21“, skirtą Algirdo Juliaus Greimo 100-osioms gimimo metinėms.

Kvietimas-Teksto-lingvistika-ir-poetika-21_LT
Kvietimas-Teksto-lingvistika-ir-poetika-21_EN

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „TEKSTAS: LINGVISTIKA IR POETIKA 21“

2017 m. spalio 13 d. Šiaulių universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto Lietuvių kalbotyros, literatūros ir komunikacijos katedra drauge su Latvijos universiteto Latvių kalbos institutu rengia 21-ąją tarptautinę mokslinę konferenciją „Tekstas: lingvistika ir poetika 21“, skirtą Algirdo Juliaus Greimo 100-osioms gimimo metinėms.

Kvietimas_Teksto_lingvistika_ir_poetika 21_EN
Kvietimas_Teksto_lingvistika_ir_poetika_21_LT

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „KALBŲ IR TARMIŲ TRANSFORMACIJOS“

Lietuvių kalbos institutas ir Vilniaus universitetas maloniai kviečia dalyvauti kasmetinėje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Kalbų ir tarmių transformacijos“, kuri vyks 2017 m. spalio 19–20 d. Lietuvių kalbos institute (P. Vileišio g. 5, Vilnius). Konferencija skirta profesoriui Aleksui Girdeniui (1936–2011) atminti.

Daugiau

Mokslinė konferencija „Reformacija ir senoji Lietuvos raštija“

2017 metų „Jurgio Lebedžio skaitymų“ XVII konferencija skiriama Reformacijos 500 metų sukakčiai ir kartu – Jono Berento (1667–1737), Prūsų Lietuvos liuteronų kunigo, religinių leidinių vertėjo ir redaktoriaus gimimo 350 metų jubiliejui. XVII Skaitymai vyks 2017 m. lapkričio 17 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute.

Paraiškų laukiama iki birželio 30 d.

Daugiau

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto rengiama tarptautinė mokslinė konferencija

Kviečiame dalyvauti Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto rengiamoje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Literary Canon Formation as Nation-building in Central and Eastern Europe (19th to Early 20th Century)“, kuri vyks 2018 m. gegužės 3–4 dienomis. Konferencija vyks anglų kalba.

Pranešimo tezių (iki 200 žodžių) laukiama iki 2017 m. birželio 20 d. adresu: literarycanon@llti.lt.

Daugiau

Konferencija „Moksliniai, administraciniai ir edukaciniai terminologijos lygmenys“

2017 m. birželio 1–2 d. vyks 2-oji Lietuvių kalbos instituto ir Lietuvių terminologijos forumo konferencija „Moksliniai, administraciniai ir edukaciniai terminologijos lygmenys“.

Birželio 1 d. – mokslinė konferencijos diena Lietuvių kalbos institute (Konferencijų salėje ir bibliotekoje). Kviestiniai pranešėjai – pasaulinio garso terminologai dr. Rute Costa (Portugalija) ir dr. Christian Galinski (Austrija).

Birželio 2 d. – terminologijos forumo diena Seime (būtina išankstinė registracija).

Terminologijos_konferencijos_2017_programa.

2-oji tarptautinė konferencija „Purvini, atgrasūs, nepageidaujami“

2017 m. rugsėjo 18-19 d. Adomo Mickevičiaus universiteto Lyginamųjų kultūros studijų katedra ir Kalbotyros institutas organizuoja 2-ąją tarptautinę lyginamųjų kalbos ir kultūros studijų konferenciją „Purvini, atgrasūs, nepageidaujami“, kuri vyks Poznanėje, Lenkijoje.

Konferencijos dalyviams bus suteikta galimybė pasidalinti įžvalgomis apie lyginamuosius kalbos, literatūros ir kultūros studijų tyrimus. Tikimės, kad pranešimai įvairiomis temomis suteiks žinių apie šiuo metu atliekamus kultūros srities tyrimus ir įkvėps diskusiją apie jos ateitį. Konferencijos dalyviai taip pat galės pasidalinti savo tyrimų rezultatais apie skirtingas kalbas ir kultūras.

Daugiau

Academia Grammaticorum Salensis Quarta Decima

2017 m. liepos 30 d. – rugpjūčio 6 d. Salų dvare (Salos, Rokiškio raj.) vyks kalbotyros vasaros mokykla ir konferencija „Academia Grammaticorum Salensis Quarta Decima“. Kviečiame dalyvauti studentus, doktorantus ir dėstytojus. Mokykla rengiama iš Lietuvos mokslo tarybos Vilniaus universitetui skirtos finansinės paramos.

Daugiau

BALTIJOS ŠALIŲ STUDENTŲ KONFERENCIJA

2017 m. spalio 06–07 d. Stokholmo universiteto Baltistikos institutas ir Tartu universitetas organizuoja penktąją Baltijos šalių studentų konferenciją „Baltijos šalių tiltai“ (“Bridges in the Baltics”).

Konferencijos tikslas – suburti Baltijos šalimis besidominčius studentus, suteikti galimybę pristatyti savo mokslinius darbus, keistis patirtimi, užmegzti naujus ryšius. Konferencijoje kviečiami dalyvauti Baltijos ir kitų užsienio šalių universitetų bakalauro, magistro ir doktorantūros studijų studentai.

Daugiau

24-oji tarptautinė mokslinė Jono Jablonskio konferencija „Skaitmeniniai kalbos ištekliai, jų plėtros kryptys ir panaudos galimybės“


2017 m. rugsėjo 29 d. vyks 24-oji tarptautinė mokslinė Jono Jablonskio konferencija „Skaitmeniniai kalbos ištekliai, jų plėtros kryptys ir panaudos galimybės“. Konferencijos tikslas – aptarti kalbų ir skaitmeninių technologijų sandūroje kylančias problemas, su kuriomis susiduriama plėtojant skaitmeninius išteklius ir kuriant bendrąją skaitmeninę rinką. Konferencijos akiratyje – semantinis skaitmeninių išteklių lygmuo (žodžių tinklų kūrimas), taip pat garsinio pavidalo suteikimas skaitmeniniams ištekliams, naujų galimybių kūrimas skleidžiant skaitmeninius išteklius įvairiakalbėse bendruomenėse ir kt.

Daugiau

Baltų studijų draugijos konferencija „Reformacijos įtaka Baltijos šalims“

Gegužės 12–13 d. Halėje vyks 2-oji metinė Baltų studijų draugijos konferencija „Reformacijos įtaka Baltijos šalims“. Iškilmingas konferencijos atidarymas - gegužės 12 dieną 19 val. Halės Franckes įstaigose, kur dr. Sebastian Rimestad (Erfurto universitetas) skaitys pranešimą „Reformacija ir jos poveikis Baltijos šalims. Apžvalga“.

Daugiau

Konferencija „Kalbos, literatūros, folkloro ir muzikos variantiškumas“

2017 m. gruodžio 7–8 d. vyks kasmetinė Estijos tyrimų kompetencijos centro (CEES) ir 61-osios Kreutzwaldo dienos konferencija „Kalbos, literatūros, folkloro ir muzikos variantiškumas“, kurią organizuoja Tartu universitetas ir Estijos literatūros muziejus.

Variantiškumas – tai universalus fenomenas, prasiskverbiantis į kalbą, kultūrą ir pasaulėžiūrą, jungiantis skirtingas Estijos tyrimų kompetencijos centro (CEES) analizuojamas sritis. Kviečiame aptarti klausimus, susijusius su kalbos, literatūros, folkloro ir muzikos variantiškumu, jų tarpusavio sąveika ir ryšiais. Per konferenciją vyks apskritojo stalo diskusija, skirta variantiškumo studijų metodams ir duomenų kaupimo (duomenų bazių ir vadinamųjų „blogų duomenų“) problemoms aptarti.

Daugiau

Tarptautinė mokslinė konferencija „Tekstai ir kontekstai: paribio fenomenas“

Maloniai kviečiame dalyvauti Vilniaus universiteto Kauno fakulteto Lietuvių filologijos katedros organizuojamoje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Tekstai ir kontekstai: paribio fenomenas“, kuri vyks 2017 m. balandžio 27-28 d. Kaune.

Registracija į konferenciją pratęsta iki kovo 15 d.

Daugiau

XXI interdisciplininė mokslinė konferencija „Pirmasis kartas“ kultūroje“

Šiaulių universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto Lietuvių kalbotyros, literatūros ir komunikacijos katedra kviečia dalyvauti XXI interdisciplininėje mokslinėje konferencijoje „Pirmasis kartas“ kultūroje“, kuri vyks 2017 m. gegužės 11–12 d.

Konferencijoje kviečiame dalyvauti įvairių sričių mokslininkus (literatūrologus, kalbininkus, tautosakos ir etnokultūros specialistus, kultūrologus, istorikus, antropologus, sociologus, filosofus, menotyrininkus ir kt.) ir aptarti tiriamąjį objektą įvairiais aspektais.

Daugiau

53-OJI ARTURO OZOLO KONFERENCIJA

Latvijos Universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Baltų kalbotyros katedra kviečia dalyvauti 53-oje prof. Arturo Ozolo dienos tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Gramatika kalbos bei kalbotyros raidoje“, kuri vyks 2017 m. kovo 17-18 d.

Daugiau

TARPTAUTINĖ TARPDISCIPLININĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „REGIONAS: ISTORIJA, KULTŪRA, KALBA“

Šiaulių universiteto Humanitarikos tyrimų centras, vykdydamas tarpdisciplininius regiono istorijos, kultūros, kalbos, paveldo, atminties tyrimus, 2017 m. kovo 30–31 dienomis rengia tarptautinę tarpdisciplininę mokslinę konferenciją „Regionas: istorija, kultūra, kalba“.

Daugiau

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „BALTŲ IR SLAVŲ KALBOS IR TARMĖS VIDURIO EUROPOS ERDVĖJE“

Lietuvos, Latvijos ir Ukrainos mokslo institucijos maloniai kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Baltų ir slavų kalbos ir tarmės vidurio Europos erdvėje“, kuri vyks 2017 m. balandžio 20–21 d. Lietuvių kalbos institute (P. Vileišio g. 5, Vilnius). Konferencija skirta profesoriaus Anatolijaus Nepokupno (1932–2006) 85 gimimo metų sukakčiai paminėti.

Daugiau

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „DAUGIALYPĖ LATVIŲ KALBA: NUO VAIKŲ KALBOS IKI LITERATŪRINIŲ TEKSTŲ“

LU Latvių kalbos institutas kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinė konferencijoje „Daugialypė latvių kalba: nuo vaikų kalbos iki literatūrinių tekstų“ (la."Daudzveidīgā latviešu valoda: no bērna runas līdz literāram tekstam"), kuri vyks 2017 m. sausio 25–26 d. Konferencija skirta Veltos Rūķės-Draviņios 100-osioms gimimo metinėms.

Daugiau

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „ŽODIS IR TEKSTAS“

LU Latvių kalbos institutas kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinė konferencijoje „Žodis ir tekstas“ (la. "Vārds un teksts"), kuri skirta akademiko Jāņio Endzelīno 144-osioms gimimo metinėms. Konferencija vyks 2017 m. vasario 22–23 d.

Daugiau

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „DABARTINIŲ BALTŲ KALBŲ IR TARMIŲ TRANSFORMACIJOS“

Lietuvių kalbos institutas ir Vilniaus universitetas maloniai kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Dabartinių baltų kalbų ir tarmių transformacijos“, kuri vyks 2016 m. spalio 19–21 d. Lietuvių kalbos institute (P. Vileišio g. 5, Vilnius). Konferencija skirta profesoriaus Alekso Girdenio (1936–2011) 80 metų gimimo sukakčiai paminėti.

Daugiau

BALTŲ VIENYBĖS DIENA LIEPOJOJE

Kviečiame Jus į Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgų ir Latvijos karinių pajėgų bigbendų koncertą, kuris vyks rugsėjo 24 d. 17 val. Liepojoje, koncertų salėje „Lielais dzintars“.

Daugiau

BALTISTIKOS SEMINARAS CIURICHE

2016 m. rugsėjo 8–9 d. Ciuricho universitete organizuojamas Baltistikos katedros projekto, vykdomo kartu su Ciuricho universiteto Lyginamosios kalbotyros institutu, seminaras „Kalbų kontaktai ir kalbų kitimai Baltijos šalyse ir Šveicarijoje“. Seminare pranešimus skaitys projekto vykdytojai doc. dr. Jurgis Pakerys, doc. dr. Vytautas Rinkevičius, prof. dr. Daiva Sinkevičiūtė, prof. dr. Bonifacas Stundžia, doc. dr. Miguelis Villanueva Svenssonas.

Daugiau

23-IOJI TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ JONO JABLONSKIO KONFERENCIJA

2016 m. rugsėjo 23–24 d. VU Filologijos fakultete vyks 23-ioji tarptautinė mokslinė Jono Jablonskio konferencija „Reikšmė kalboje ir kultūroje“, skirta iki šiol mažiausiai akcentuotai J. Jablonskio tyrimų sričiai – semantikai.

Daugiau

MOKSLINĖ KONFERENCIJA „ŽALIAS LAIKO VINGIS“

Birželio 8 d., trečiadienį, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyrius kviečia į mokslinę konferenciją „Žalias laiko vingis“, skirtą Juozo Apučio 80-osioms gimimo metinėms.

Daugiau

MOKSLINĖ KONFERENCIJA „VILNIAUS KULTŪRINIS GYVENIMAS IR ŠLAPELIAI“

Šių metų gruodžio 8–9 d. Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas ir Lietuvių kalbos institutas rengia mokslinę konferenciją „Vilniaus kultūrinis gyvenimas ir Šlapeliai“, skirtą Jurgio Šlapelio 140-osioms gimimo metinėms, Marijos Šlapelienės lietuvių knygyno 110 metų įkūrimo jubiliejui, pirmosios lietuviškos operos „Birutė“ 110-osioms metinėms ir kitoms su Šlapelių šeimos veikla susijusioms datoms paminėti.

Daugiau

PRIGIMTINĖS KULTŪROS SEMINARAS

Birželio 30–liepos 3 d. Rumšiškėse, Lietuvių liaudies buities muziejuje įvyks 11-asis prigimtinės kultūros seminaras „Prigimtinė kultūra ir laisvė“, rengiamas Prigimtinės kultūros instituto, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ir Lietuvos liaudies buities muziejaus.

Daugiau

SEMINARAS „RELIGINĖ SIMBOLIKA SENUOSIUOSE LIETUVIŲ KRYŽIUOSE“

Kviečiame į septintą liaudiškam pamaldumui skirtą seminarą „Religinė simbolika senuosiuose lietuvių kryžiuose“, kuris įvyks 2016 m. gegužės 19 d. (ketvirtadienį), 15 val. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Tautosakos archyvo skaitykloje (Antakalnio g. 6, namas prie gatvės).

Pranešėja: VDA dėstytoja, menotyrininkė dr. Jolanta Zabulytė.

Daugiau

BALTŲ STUDIJŲ DRAUGIJOS KONFERENCIJA

Nuoširdžiai kviečiame į 1-ąją metinę Baltų studijų draugijos konferenciją „Vokiečių mokslininkai ir baltų kalbos“, kuri vyks šių metų gegužės 20 ir 21 dieną Berlyne. Iškilmingas konferencijos atidarymas - gegužės 20 dieną 19 val. Lietuvos Respublikos ambasadoje, kur habil. dr. Christiane Schiller skaitys pranešimą „Vokiečių mokslininkai apie baltų kalbas ir jų literatūrą“.

Daugiau

MOKSLINĖ KONFERENCIJA LATVIJOJE

Maloniai kviečiame dalyvauti Latvijos Nacionalinės bibliotekos rengiamoje mokslinėje konferencijoje „Knyga ir visuomenė Latvijoje iki 1945 m.“ (angl. “The Book and Society in Latvia until 1945”), kuri vyks 2016 m. lapkričio 24-25 d.

Daugiau

KLASIKOS SKAITYMAI: MARCELIJUS MARTINAITIS

Kviečiame Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną švęsti Lietuvių literatūros ir tautosakos institute. Gegužės 7 d., šeštadienį, vyks Klasikos skaitymai, šiemet skirti Marcelijui Martinaičiui.

Daugiau

TARPTAUTINĖ LINGVISTŲ KONFERENCIJA

Šių metų rugsėjo 8-10 d. Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Vokiečių filologijos katedra ir Anglų filologijos katedra organizuoja 51-ąją tarptautinę lingvistų konferenciją „Fremde und eigene Sprachen. Linguistische Perspektiven“ („Forein and Own Languages. Linguistic Perspektives“).

Daugiau

LIETUVOS STUDENTŲ LITUANISTŲ XX MOKSLINĖ KONFERENCIJA

Kviečiame dalyvauti 2016 m. gegužės 25 d. Lietuvių kalbotyros, literatūros ir komunikacijos katedros rengiamoje Lietuvos studentų lituanistų XX mokslinėje konferencijoje, skirtoje 120-osioms Juliaus Janonio gimimo metinėms.

Daugiau

MOKSLINĖ KONFERENCIJA „JĖZUITŲ KOLEGIJOS IR LIETUVOS KULTŪRA: KRAŽIŲ KOLEGIJAI – 400 METŲ“

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Senosios literatūros skyrius kviečia dalyvauti mokslinėje konferencijoje „Jėzuitų kolegijos ir Lietuvos kultūra: Kražių kolegijai – 400 metų“ (XVI Jurgio Lebedžio skaitymuose), kuri įvyks 2016 m. lapkričio 17 d.

Daugiau

MOKSLINIS SEMINARAS „PSICHOMOTORINIAI RAŠYBOS PAGRINDAI“

Maloniai kviečiame į Lituanistinių tyrimų centro rengiamą mokslinį seminarą „Psichomotoriniai rašybos pagrindai“, kuris vyks šių metų balandžio 18 d. 10.30 val. Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakulteto (T. Ševčenkos g. 31, Vilnius) Kazimiero ir Liudos Kuzavinių auditorijoje.

Seminarą veda Lietuvių kalbos ir literatūros didaktikos katedros docentė dr. Zita Nauckūnaitė.

Daugiau

DU MOKSLINIAI SEMINARAI IŠ CIKLO „MAIRONIS IR JO EPOCHA: LITERATŪROS KANONO KAITA“

2016 m. balandžio 15 ir 22 dienomis kviečiame dalyvauti moksliniuose seminaruose iš ciklo „Maironis ir jo epocha: literatūros kanono kaita“, kurie vyks Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (Antakalnio g. 6) II aukšto salėje.

Daugiau

TARPTAUTINĖ KONFERENCIJA LATVIJOJE

Kviečiame dalyvauti tarptautinėje konferencijoje „Populiarioji 20-ojo a. pradžios kultūra“ (angl. “Popular Culture at the Turn of the 20th Century”), kuri vyks 2016 m. rugsėjo 30 ir spalio 1 d. Latvijoje.

Daugiau

STUDENTŲ KONFERENCIJA „BRIDGES IN THE BALTICS“

Kviečiame dalyvauti 2016 rugsėjo 30 ir spalio 1 d. Varšuvos universitete rengiamoje ketvirtojoje tarptautinėje studentų konferencijoje „Bringes in the Baltics“.

Daugiau

MOKSLINĖ KONFERENCIJA „DIASPOROS IR MIGRACIJOS IŠŠŪKIAI: TEORINĖS PRIEIGOS, KOMPLEKSINIAI IR TARPDALYKINIAI TYRIMAI“

2016 m. balandžio 14 d. VDU Mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II aukšte) vyks VDU Lietuvių išeivijos instituto ir Lietuvių literatūros katedros organizuojama mokslinė konferencija „Diasporos ir migracijos iššūkiai: teorinės prieigos, kompleksiniai ir tarpdalykiniai tyrimai“, kurioje bus pristatomi teoriniai, metodologiniai migracijos reiškinio ir diasporos tyrimų aspektai, diasporos istorijos tyrimai, jų specifika, lietuvių egzilio literatūros ir dailės lyginamieji tyrimai, tarpdalykinių kultūros tyrimų perspektyvos.

Daugiau

PROFESORIAUS NORBERTO VĖLIAUS SKAITYMAI (IX)

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas maloniai kviečia į mokslinę konferenciją „Profesoriaus Norberto Vėliaus skaitymai (IX): Augalai baltų religijoje ir mitologijoje“, kuri įvyks 2016 m. balandžio 7–8 d. Instituto Centrinių rūmų (Antakalnio g. 6, Vilnius) Konferencijų salėje.

Daugiau

KVIETIMAS Į VU BALTISTIKOS KATEDROS RENGIAMĄ SEMINARĄ

VU Baltistikos katedra kviečia į projekto „Baltų kalbų morfosintaksė erdvės ir laiko aspektu“, finansuojamo pagal Lietuvos–Šveicarijos bendradarbiavimo programą, kuria siekiama sumažinti ekonominius ir socialinius skirtumus išsiplėtusioje Europos Sąjungoje, sutartį Nr. CH-3-ŠMM-02/07, seminarą.

Seminaras vyks balandžio 5-6 dienomis VU Filologijos fakulteto Kazimiero Būgos auditorijoje, pradžia nuo 10 val. Maloniai kviečiame dalyvauti.

Daugiau

KONFERENCIJA „ŽALIAS LAIKO VINGIS“: JUOZUI APUČIUI – 80

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kviečia į konferenciją „Žalias laiko vingis“: Juozui Apučiui – 80. Įsibėgėjant XXI a. stiprėja išskaidyto dėmesio ir lengvo užmaršumo sindromas. Svarbios XX a. antros pusės figūros, turėjusios lemtingos įtakos literatūros modernėjimui, literatūros kanono kokybei, asovietinės laikysenos formavimui, nebepalaikomos literatūrologų, kritikų, mokyklų programų ir šviesuomenės dėmesio, vis greičiau išsitrina iš atminties.

Daugiau

MENINĖS DOKUMENTIKOS FILMAS „VĖJŲ ŽEMĖ“

Kviečiame susipažinti su baigiamo kurti meninės dokumentikos filmo „Vėjų žemė“ internetine svetaine. Tai vizualus, jausmingas pažintinis ir išpažintinis pasakojimas apie nykstančią Šventosios kuršių ir latvių bendruomenę, jos senosios kartos atstovus. Filmas atskleidžia mažai kam bežinomus Šventosios istorijos fragmentus, išryškinančius jos kultūros daugiasluoksniškumą ir ryšį su latviškąja, baltiškąja kultūra. Filmo premjeros įvyks balandžio 23 d. 16 val. Šventosios pagrindinės mokyklos salėje ir balandžio 24 d. 15 val. Rucavos kultūros centre. Vėliau filmą numatoma pristatyti ir kitose Lietuvos ir Latvijos vietovėse.

Daugiau

TARPTAUTINĖ, TARPDISCIPLININĖ KONFERENCIJA LATVIJOJE

Nacionalinis Latvijos istorijos muziejus kviečia dalyvauti tarptautinėje, tarpdisciplininėje konferencijoje „Tampant latviais: latvių etninis susivienijimas“ (angl. "On the Road to becoming Latvians: the Ethnic consolidation of Latvians"), kuri vyks 2016 m. rugsėjo 14 d. Nacionaliniame Latvijos istorijos muziejuje.

Daugiau

BALTIJOS – AMERIKOS LAISVĖS FONDO SKELBIMAS

Baltijos – Amerikos Laisvės fondas (Baltic-American Freedom Foundation) siūlo puikią galimybę Lietuvos mokslininkams gauti finansavimą savo moksliniams tyrimams Jungtinėse Amerikos Valstijose. Paskelbtas Tyrėjų Stipendijos programos konkursas.

Daugiau

TARPTAUTINĖ KONFERENCIJA „LINGVISTINIAI, DIDAKTINIAI IR SOCIOKULTŪRINIAI KALBOS FUNKCIONAVIMO ASPEKTAI“

Pratęsiama registracija į VII tarptautinę konferenciją „Lingvistiniai, didaktiniai ir sociokultūriniai kalbos funkcionavimo aspektai“, kuri vyks 2016 m. gegužės 5-6 d. Lietuvos edukologijos universiteto Filologijos fakultete. Konferencija organizuojama kartu su Ostravos universiteto (Čekija) Filosofijos fakultetu ir Vroclavo universiteto (Lenkija) Filologijos fakultetu.

Daugiau

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTERIJOS KONKURSAS

Švietimo ir mokslo ministerija skelbia konkursą Mokslo premijoms, skiriamoms lietuvių kilmės mokslininkams ir Lietuvos Respublikos pilietybę turintiems mokslininkams, gyvenantiems užsienyje, gauti.

Kviečiamos užsienio šalyse įsikūrusios lietuvių bendruomenės, Lietuvos mokslo ir studijų institucijas ir mokslininkus vienijančios organizacijos teikti siūlymus dėl kandidatų mokslo premijoms gauti. Šalyse, kuriose lietuvių bendruomenių nėra, paraiškas premijai gauti gali teikti pavieniai mokslininkai savo iniciatyva.

Daugiau

KONFERENCIJA „PERSPECTIVES OF BALTIC PHILOLOGY III: APOKALIPSĖ IR PASAULIŲ PABAIGOS“

Poznanės Adomo Mickevičiaus universiteto Kalbotyros instituto Baltologijos skyrius ir Kultūros lyginamųjų tyrimų skyrius kviečia į trečią tarptautinę mokslinę konferenciją „Perspectives of Baltic Philology III: Apokalipsė ir pasaulių pabaigos“ vyksiančią 2016 m. birželio16–17 d. Poznanės Adomo Mickevičiaus universitete Poznanėje.

Daugiau

MOKSLINĖ KONFERENCIJA „MAŽOSIOS LIETUVOS KUNIGAS, FILOLOGAS, ISTORIKAS: GOTFRYDUI OSTERMEJERIUI – 300 METŲ“

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvių kalbos institutas ir Klaipėdos universitetas kviečia dalyvauti mokslinėje konferencijoje „Mažosios Lietuvos kunigas, filologas, istorikas: Gotfrydui Ostermejeriui – 300 metų“, kuri įvyks 2016 m. balandžio 20 d.

Daugiau

PROFESORIAUS NORBERTO VĖLIAUS SKAITYMAI (IX)

2016 m. balandžio 7-8 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas rengia Profesoriaus Norberto Vėliaus skaitymus (IX) „Augalai baltų religijoje ir mitologijoje“.

Daugiau

6-OJI TARPTAUTINĖ JAUNŲJŲ FOLKLORISTŲ KONFERENCIJA

6-oji tarptautinė jaunųjų folkloristų konferencija „Us and Them: Exploring the Margins“ 2016-ųjų birželį kviečia folkloristikos studentus ir neseniai studijas baigusius mokslininkus į Vilnių. Ši konferencija – tai tarptautinis akademinis renginys, kasmet suburiantis aktyvius studentus ir neseniai studijas baigusius mokslininkus iš įvairių šalių į Estiją arba Lietuvą, ir suteikia jiems galimybę pristatyti savo tyrimus tarptautinei auditorijai. Konferencija siekiama akademinio bendravimo, bendradarbiavimo ir tyrimų folkloro srityje.

Daugiau

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „RETORIKA IR EUROPOS KULTŪROS FORMOS: NUO TRADICIJOS IKI ŠIANDIENOS IŠŠŪKIŲ“

Laisvasis Briuselio universitetas ir Vytauto Didžiojo universitetas kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Retorika ir Europos kultūros formos: nuo tradicijos iki šiandienos iššūkių“, kuri vyks 2016 m. gegužės 6-7 d. Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Mažojoje salėje.

Daugiau

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „BALTŲ KALBOS IR KULTŪROS 3“

Klaipėdos universitetas kviečia į tarptautinę mokslinę konferenciją „Baltų kalbos ir kultūros 3“, kuri vyks 2016 m. gegužės 5–6 d. Šiuo moksliniu forumu siekiama telkti ir skatinti Lietuvos bei užsienio tyrėjus tarpdalykinei baltų kalbų ir kultūrų problematikai.

Daugiau

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „VIETOS RAIŠKA KALBOJE“

Latvijos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Latvių ir bendrosios kalbotyros katedra kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Vietos raiška kalboje“, kuri vyks 2016 m. birželio 20-21 d.

Daugiau

DIASPOROS IR MIGRACIJOS IŠŠŪKIAI: TEORINĖS PRIEIGOS, KOMPLEKSINIAI IR TARPDALYKINIAI TYRIMAI

Vytauto Didžiojo universiteto Lietuvių išeivijos institutas ir Lietuvių literatūros katedra 2016 m. balandžio 14 d. rengia mokslinę konferenciją, kurioje kviečiami dalyvauti istorikai, politologai, sociologai, antropologai, kultūrologai, literatūrologai, kalbininkai, tyrinėjantys lietuvių diasporos istorijos ir migracijos procesus, svarstantys fundamentinių tarpdalykinių tyrimų galimybes. Kviečiame skaityti pranešimus, kuriuose būtų pristatomi platesni, probleminiai, tarpdalykiniai, lyginamieji diasporos ir migracijos tyrimai.

Daugiau

TARPTAUTINĖ KONFERENCIJA „KALBOS ISTORIJOS PROBLEMOS IR METODAI: KALBŲ SUDĖTINGUMAS“

Kviečiame dalyvauti 10-oje tarptautinėje konferencijoje „Kalbos istorijos problemos ir metodai: kalbų sudėtingumas“ (angl. „10th International Colloquium on Problems and Methods of the History of Language: The complexity of languages“), kuri vyks Gironoje (Ispanija) 2016 m. birželio 27–29 dienomis.

Daugiau

KETVIRTOJI TARPTAUTINĖ TAIKOMOSIOS KALBOTYROS KONFERENCIJA

Maloniai kviečiame dalyvauti ketvirtojoje tarptautinėje taikomosios kalbotyros konferencijoje „Kalbos ir žmonės: įvairovė ir darna“. Konferencija vyks 2016 m. rugsėjo 28–29 d. Vilniaus universiteto Filologijos fakultete.

Daugiau

KONFERENCIJA APIE KALBOS FORMALIŠKUMĄ

Visus besidominčius kviečiame dalyvauti konferencijoje apie kalbos formuliškumą (angl. formulaicity), plačiau suprantamą kaip junglumą - nuo žodžio iki teksto dalių. Konferenciją rengia Anglų filologijos katedra kartu su Formulinės kalbos tyrimo asociacija (angl. Formulaic Language Research Network), kurios centras - Jungtinės Karalystės Kardifo universitetas (žr. www.cardiff.ac.uk/english-communication-philosophy/research).

Daugiau

52-OJI ARTURO OZOLO KONFERENCIJA

Latvijos Universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Latvistikos ir baltistikos skyriaus Latvių ir bendrosios kalbotyros katedra ir Baltų kalbotyros katedra kviečia dalyvauti 52-oje prof. Arturo Ozolo dienos tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Kalbos gramatinės ir leksinės sistemos variantiškumas“ 2016 m. kovo 17–18 d. 2016 metų konferencija skirta kalbininkės Edītės Hauzenbergos-Šturmos (1901–1983) 115 metų jubiliejui.

Daugiau

KONFERENCIJA BALIO SRUOGOS 120-ČIUI

Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakultetas ir Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kviečia į  mokslinę konferenciją „Nesenstantis Balio Sruogos modernumas“, skirtą Balio Sruogos 120-osioms gimimo metinėms. Konferencija vyks 2016 m. vasario 26 d. LEU Lituanistikos fakultete (T. Ševčenkos g. 31).

Daugiau

DR. NERINGOS MARKEVIČIENĖS SEMINARAS „BALIO SRUOGOS ARCHYVAI: NEPRAKALBINTI LAIŠKAI“

Maloniai kviečiame į Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistinių tyrimų centro rengiamą mokslinį seminarą „Balio Sruogos archyvai: neprakalbinti laiškai'“, kuris vyks šių metų gruodžio 15 d. 17 val. LEU Lituanistikos fakulteto (T. Ševčenkos g. 31, Vilnius) 306 aud. Pranešimą skaito Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotoja dr. Neringa Markevičienė.

Daugiau

PROF. VALDŽIO MUKTUPĀVELO PASKAITA „LATVIŲ LIAUDIES DAINOS – ARTIMOS IR TOLIMOS“

Vilniaus universiteto Baltistikos katedra kviečia į Latvijos universiteto prof. Valdžio Muktupāvelo paskaitą „Latvių liaudies dainos – artimos ir tolimos“, kuri vyks 2015 m. gruodžio 4 d. (penktadienį), 15 val. Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Latvistikos kabinete.

Daugiau

LATVIŲ LITERATŪROS KLASIKŲ RAINIO IR ASPAZIJOS 150-MEČIAMS SKIRTAS SEMINARAS

2015 m. lapkričio 30 d. (pirmadienį) 13 val. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto II a. salėje (Antakalnio 6, Vilnius) rengiamas latvių literatūros klasikų Rainio (Jānis Pliekšāns) ir Aspazijos (Elza Rozenberga-Pliekšāne) 150-mečiams skirtas seminaras „Išliks, kas keisis!“ / “Pastāvēs, kas pārvērtīsies!”

Daugiau

LATVIJOS NEPRIKLAUSOMYBĖS DIENOS MINĖJIMAS IR ŠVENTINIS KONCERTAS

Lapkričio 18 d. 18 val. Vilniaus įgulos karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13) vyks Latvijos nepriklausomybės dienos minėjimas ir šventinis koncertas. Pranešimą skaito VU Naujosios istorijos katedros vedėjas prof. Zenonas Butkus. Koncertuoja Marupės muzikos ir meno mokyklos moksleiviai (Latvija). Dalyvauja Lietuvos latvių bendrijos nariai, reziduojantys šalyje diplomatai, valstybinių ir vyriausybinių įstaigų atstovai, Latvijos kariai, Marupės 1991 m. barikadų dalyvių bendrijos nariai, Lietuvos tautinių bendrijų sekmadieninių mokyklų moksleiviai.

Daugiau

PROF. ANDROS KALNAČOS PASKAITA

Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Baltistikos ketedra maloniai kviečia dalyvauti Latvijos universiteto profesorės Andros Kalnačos paskaitoje „Latvių kalbos deminutyvų ir augmentatyvų funkcinė sistema“, kuri vyks šį penktadienį (2015 m. lapkričio 6 d.), 13.00 val., VU Filologijos fakulteto Latvistikos kabinete. Paskaita bus skaitoma latvių kalba.

Daugiau

PASIRODĖ NAUJAS STRAIPSNIŲ RINKINYS

Išleistas naujas straipsnių rinkinys „Valoda: nozīme un forma 6. Valodas sistēma un lietojums = Language: Meaning and Form 6. Language System and Language Use“.

Daugiau

TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „NONKONFORMISTAI, AUTSAIDERIAI, PRIMIRŠTIEJI“

Kanonizuotų literatūros kūrinių šešėlyje atsidūrę paribio autoriai leidžia kitaip kalbėti apie nutylėtus visuomenės lūkesčius, vertes ir jų raiškas. XX amžiaus antrojoje pusėje – XXI amžiaus pradžioje esama daug poetų, prozininkų, dramaturgų, kurie literatūros padangėje tik šmėkštelėjo ir užgeso arba buvo užgesinti (pvz., V. Marcinkevičius, R. Burokas, A. Ambrasas ir kt.), tiesiog tapo nematomi (Bruno Sangis, I. Gansiniauskaitė ir kt.), gyveno ar tebegyvena provincijoje, todėl jų tarsi nėra literatūros centre (E. Mezginaitė, D. Paulauskaitė, A. Bernotas, S. Jonauskas), savo laiku rašė daug ir buvo pastebėti, o po mirties tapo gerokai primiršti (L. Jacinevičius, A. Ramonas ir kt.).

Daugiau

PROF. A. ROSINO ATMINIMUI SKIRTOS KNYGOS SUTIKTUVĖS

Rugsėjo 30 d. (šį trečiadienį) 17 val. kviečiame į K. Donelaičio auditoriją sutikti buvusio mūsų katedros profesoriaus emerito Alberto Rosino (1938-2010) atminimui skirtą knygą „LINGVISTIKA - IRGI POEZIJA. Alberto Rosino gyvenimas ir darbai“.

Daugiau

BÁLTŲ AKADEMIJA

Maloniai kviečiame 9-12 kl. moksleivius, norinčius daugiau sužinoti apie baltų kalbas, istoriją, kultūrą ir pramokti latvių kalbos, dalyvauti „Báltų akademijoje“. Paskaitų ciklas vyks VU Filologijos fakultete kas antrą penktadienį 15 val. nuo lapkričio 6 d.

Daugiau

TARPTAUTINIS MOKSLINIS ŽURNALAS „RES BALTICAE“ ELEKTRONINĖJE ERDVĖJE

Į elektroninę erdvę prof. Pietro U. Dini, dr. Diego Ardoino ir dr. Gianluigi Deriu sudėjo visus išleistus (13 tomų 1995-2013) „Res Balticae“ žurnalo straipsnius. Taip pat įkelta glausta informacija apie straipsnių autorius ir apie lituanistikos ir baltistikos centrus visame pasaulyje.

Daugiau

ŽURNALAS „BALTISTICA“ PATEKO Į ATNAUJINTĄ „ERIH PLUS“ DUOMENŲ BAZĘ

ERIH yra Europos mokslo fondo įkurta humanitarinių mokslų  bazė (European Reference Index for the Humanities), kurios tikslas – padidinti aukšto lygio Europos HM tyrimų matomumą. Nuo šių metų į bazę, pervadintą ERIH PLUS, įtraukti ir socialiniai mokslai. HSM mokslo žurnalus, pretenduojančius į atnaujintą bazę, ekspertavo atskirų šakų tyrėjų komitetai.

Daugiau

XII Tarptautinis baltistų kongresas

Kviečiame dalyvauti XII Tarptautiniame baltistų kongrese, kuris vyks 2015 m. spalio 28-31 d. Paskelbta preliminari Kongreso programa, su kuria ir kviečiame susipažinti.

Daugiau

Tarptautinė taikomosios kalbotyros konferencija „Kalbos ir žmonės: įvairovė ir darna“.

Maloniai kviečiame dalyvauti ketvirtojoje tarptautinėje taikomosios kalbotyros konferencijoje „Kalbos ir žmonės: įvairovė ir darna“. Konferencija vyks 2016 m. rugsėjo 28–29 d. Vilniaus universiteto Filologijos fakultete.

Daugiau

Netektis: mirė Vilniaus universiteto Profesorius Vincas Urbutis

su giliu liūdesiu pranešame, kad sekmadienį, liepos 12 d., netekome Baltistikos katedros Profesoriaus Vinco Urbučio. Atsisveikiname su Velioniu Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje ketvirtadienį, liepos 16 d., nuo 11 iki 20 val. Urna išnešama penktadienį, liepos 17 d., 10 val. Profesorius bus laidojamas Židikų (Mažeikių r.) kapinėse, išvykstama autobusu iš S. Daukanto aikštės.

Daugiau

Kvietimas į konferenciją

Kviečiame dalyvauti konferencijoje, kurią 2016 m. rugsėjo 19-22 d. Tartu universitete rengia Vokietijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos germanistai. Konferencijos tema - „Baltijos šalių švietimo istorija“ („Baltische Bildungsgeschichte(n)“).

Daugiau

Greifsvaldo universitete ketinama uždaryti baltistikos institutą

Skaudi žinia iš Greifsvaldo. Greifsvaldo universitete ketinama uždaryti baltistikos institutą. Taigi, - didelė grėsmė, kad studentai nebeteks galimybės mokytis mūsų kalbos.
Prašome visus prisidėti ir pasirašyti Baltistikos instituto nepanaikinimo peticiją. Gal tai padės išsaugoti baltistikos studijas vokiškai kalbančioms visuomenėms.

Visą peticijos organizatorių kreipimąsi skaitykite žemiau.

Taip pat prašome šią žinią paskleisti savojoje aplinkoje.

Daugiau

Greifsvaldo universitete ketinama uždaryti baltistikos institutą

Skaudi žinia iš Greifsvaldo. Greifsvaldo universitete ketinama uždaryti baltistikos institutą. Taigi, - didelė grėsmė, kad studentai nebeteks galimybės mokytis mūsų kalbos. Prašome visus prisidėti ir pasirašyti Baltistikos instituto nepanaikinimo peticiją. Gal tai padės išsaugoti baltistikos studijas vokiškai kalbančioms visuomenėms.

Visą peticijos organizatorių kreipimąsi skaitykite žemiau.

Taip pat prašome šią žinią paskleisti savojoje aplinkoje.

Daugiau

Mokslinė konferencija „Didikai ir senoji Lietuvos raštija“ - XV Jurgio Lebedžio skaitymai

2015 m. birželio 17 d. LLTI vyks konferencija „Didikai ir senoji Lietuvos raštija“ - XV Jurgio Lebedžio skaitymai, kuri skiriama Mikalojaus Radvilos Juodojo 500-osioms gimimo metinėms. Konferencijos pradžia 10 val.

Daugiau

Tarptautinė mokslinė konferencija „Kalbos vienetų semantika ir struktūra“

Maloniai kviečiame į Tarptautinę mokslinę konferenciją „Kalbos vienetų semantika ir struktūra“, kuri vyks 2015 m. birželio 12-13 d. Klaipėdos universitete, Humanitarinių mokslų fakultete.

Daugiau

Šv. Jeronimo premijos – D. Dilytei ir C. Sinnig

Rug­sė­jo 30 die­ną Tai­ko­mo­sios dai­lės mu­zie­ju­je Vil­niu­je per ver­tė­jų die­nos iš­kil­mes bus įteik­tos Šv. Je­ro­ni­mo pre­mi­jos. Šių me­tų lau­rea­tės – ver­tė­ja iš lo­ty­nų kal­bos Da­lia Emi­li­ja Di­ly­tė-Staš­ke­vi­čie­nė ir lie­tu­vių li­te­ra­tū­ros ver­tė­ja į vo­kie­čių kal­bą Clau­dia Sin­nig.

Daugiau

Profesorės Elenos Nijolės Bukelienės aštuoniasdešimtmečio vakaras

Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedra maloniai kviečia į profesorės Elenos Nijolės Bukelienės (1934-2006) aštuoniasdešimtmečio vakarą.

Daugiau

Varšuvos universiteto Baltistikos skyrius kviečia studijuoti baltų filologiją

Baltistikos skyrius kviečia jaunimą rinktis bakalauro (3 metų pirmosios pakopos studijas, dieninis skyrius) ir magistrantūros studijas (2 metų antrosios pakopos studijas, dieninis skyrius) Varšuvos universitete.

Daugiau

Lietuviškosios spaudos atgavimo šventė - K. Donelaičio skaitymai

Pavasariškas ATSIŠAUKIMAS-KVIETIMAS!

Švęskime kartu lietuviškos spaudos susigrąžinimo 110-ąsias metines ir Kristijono Donelaičio 300 m. jubiliejų! 2014 m. gegužės 7 dieną, trečiadienį, kviečiame dalyvauti Donelaičio skaitymuose Lietuvių literatūros ir tautosakos institute Vilniuje,  Vileišių rūmuose, Antakalnio g. 6

Daugiau

Tarpdisciplininė mokslinė konferencija „Impresija literatūroje, mene, kultūroje“

Lietuvos edukologijos universitetas ir Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kviečia dalyvauti tarpdisciplininėje mokslinėje konferencijoje „Impresija literatūroje, mene, kultūroje“, skirtoje rašytojo impresionisto Igno Šeiniaus 125-osioms gimimo metinėms.

Daugiau

N. Vėliaus skaitymuose mokslininkai skyrė dėmesio žalčiui, ožiui, žvirbliui, vilkui (su vaizdu)

Balandžio 10 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute septintą kartą surengtoje mokslinėje konferencijoje „Norberto Vėliaus skaitymai“ buvo sutelktas dėmesys į gyvūnų pasaulį.

Šiemet konferencija subūrė įvairių mokslo sričių – folkloro, etnologijos, archeologijos, kalbotyros, menotyros ir kt. – tyrinėtojus kurie gilinosi į gyvūnų (žinduolių, paukščių, roplių, žuvų, vabalų) vaizdinio problematiką, remiantis įvairių baltų genčių ir tautų religijos ir mitologijos šaltiniais, archeologijos, lingvistikos, etnografijos, tautosakos ir kt. duomenimis.

Daugiau

Kvietimas dalyvauti tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Kristijono Donelaičio reikšmės“ (XIV Jurgio Lebedžio skaitymai)

2014 m. gruodžio 9–10 dienomis Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, minėdamas Kristijono Donelaičio (1714–1780) 300 metų gimimo sukaktį, rengia lietuvių nacionaliniam poetui skirtą tarptautinę mokslinę konferenciją „Kristijono Donelaičio reikšmės“ (XIV Jurgio Lebedžio skaitymai).

Daugiau

Kviečia konferencija „Gyvūnų pasaulis baltų religijoje ir mitologijoje“

2014 m. balandžio 10-11 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas rengia profesoriaus Norberto Vėliaus skaitymus (VII) „Gyvūnų pasaulis baltų religijoje ir mitologijoje“.

Daugiau

Talino universiteto prof. Annos Verschik paskaitos

2014 m. kovo 18, 20 ir 24 dienomis Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakultete paskaitas, susijusias su teksto lingvistika, psicholingvistika ir kalbų metodika, skaitys Talino universiteto prof. Anna Verschik.

Daugiau

50-oji tarptautinė mokslinė prof. Artūro Ozolo konferencija „Bendroji kalbotyra: kalbos sistema ir vartojimas“

Latvijos Universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Latvistikos ir baltistikos skyriaus Latvių ir bendrosios kalbotyros katedra ir Baltų kalbotyros katedra kviečia dalyvauti 50-oje tarptautinėje mokslinėje prof. Artūro Ozolo konferencijoje „Bendroji kalbotyra: kalbos sistema ir vartojimas“, kuri vyks 2014 m. kovo 20-21 dienomis.

Daugiau

Pasirodė naujas mokslinio žurnalo „Tautosakos darbai“ numeris (XLVI)

Pasirodė naujas recenzuojamo folkloristikos mokslo žurnalo „Tautosakos darbai“ numeris (XLVI). Leidinio periodiškumas – du kartus per metus. Leidinyje publikuojami mokslo straipsniai lietuvių, anglų, rusų, lenkų, vokiečių ir kitomis kalbomis, taip pat skelbiama archyvinė ir naujausia folkloro lauko tyrimų medžiaga, recenzijos ir kt. Leidinys skirtas akademinei bendruomenei ir visiems, besidomintiems liaudies tradicijomis, folkloru, šiuolaikine šios srities tyrimų būkle.

Daugiau

Pažintis su Guido Michelini'o „Mažosios Lietuvos giesmynų istorija (2000–2012)“

2014 m. sausio 7 d. 11 val. Lietuvos mokslų akademijoje vyks renginys iš ciklo „Susipažinkime su kandidatais į 2013 m. Lietuvos mokslo premijas“ - susitikimas su prof. habil. dr. Gvidu Mikeliniu (Guido Michelini), kuris supažindins su savo mokslo darbų ciklu „Mažosios Lietuvos giesmynų istorija (2000–2012)“.

Daugiau

Viktorija Jonkutė. Kuriamas dokumentinis filmas apie Lietuvos etnokultūrą „Semme“

Kiek ramina ir džiugina tai, kad vis atsiranda įdomesnių žvilgsnių į senąją tradiciją ir kūrybingesnių jos interpretavimo būdų. Viena tokių viltingų ir kartu ambicingų užmojų – jau beveik dvejus metus kuriamas pilnametražis dokumentinis filmas apie Lietuvos etnokultūrą „Semme” (prūsiškai „žemė”).

Daugiau

„Baltų linksniai baltalinksniai“

Rugsėjo 13 – 15 dienomis Vilniuje, istoriniuose Vileišių rūmuose – Lietuvių literatūros ir tautosakos institute – viešėjo daugiau kaip penkiasdešimt mokslininkų iš užsienio šalyse ir Lietuvoje veikiančių baltistikos centrų, kabinetų, grupių.

Daugiau

Renkamos lėšos Augusto Niemio portretui sukurti

Suomijos literatūros draugija (SKS) informuoja apie projektą, kuriuo siekiama prisidėti kuriant Suomijos literatūros draugijos buvusio sekretoriaus bei Helsinkio universiteto suomių ir lyginamųjų folkloro studijų dėstytojo, profesoriaus Augusto Roberto Niemio (1869–1931) portretą.

Daugiau

Rašo apie Vilniuje vykusį 16-ąjį ISFNR kongresą

Bir­že­lio pa­bai­go­je Vil­niu­je vy­ko 16-asis pa­sau­li­nis Tarp­tau­ti­nės folk­lo­ro na­ra­ty­vų ty­ri­mų drau­gi­jos (In­ter­na­tio­nal So­cie­ty for Folk Nar­ra­ti­ve Re­search, trum­piau  - ISFNR) kong­re­sas. Tai kas ket­ve­rius me­tus ren­gia­mas su­si­ti­ki­mas, į jį šį­met at­vy­ko net 250 moks­li­nin­kų iš vi­so pa­sau­lio. Ati­da­ry­mo kal­bą sa­kė drau­gi­jos pre­zi­den­tas, vo­kie­čių moks­li­nin­kas prof. dr. Ul­ri­chas Mar­zolp­has.

Daugiau

2013 m. „Versmės“ leidyklos lokalinių tyrimų ekspedicijos

2013 metų vasarą „Versmės“ leidykla rengia 11 kompleksinių lokalinių tyrimų šimtatomės „Lietuvos valsčių“ serijos autorių ekspedicijų  bei vieną archeologinių kasinėjimų ekspediciją į rengiamų serijos monografijų aprašomas vietoves.

Daugiau

Juozo Vytauto Uzdilos knygos „Šeštokai. Mokykla ir Bažnyčia“ pristatymas

2013 m. liepos 3 d. 18 val. Lietuvos edukologijos universiteto II rūmuose, Mečislovo Reinio auditorijoje (A3), vyks profesoriaus Juozo Vytauto Uzdilos knygos „Šeštokai. Mokykla ir Bažnyčia“ pristatymas.

Daugiau

LEU Lituanistikos fakulteto doc. dr. Jurgitos Girčienės interviu LRT radijo laidoje „Ryto garsai“

Kviečiame paskaityti arba paklausyti Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakulteto Lietuvių kalbotyros ir komunikacijos katedros docentės Jurgitos Girčienės interviu „Kas iš tiesų kuria naujus lietuviškus žodžius?“ LRT laidoje „Ryto garsai“.

Daugiau

Garbės daktaro regalijos – prof. S. Sužiedėliui

Birželio 21 d., penktadienį, VDU garbės daktaro regalijos buvo įteiktos prof. Sauliui Sužiedėliui – mokslininkui, istorikui, Milersvilio universiteto istorijos profesoriui emeritui.

Daugiau

Mokslinė konferencija „Kultūros erdvės: centras ir periferija“

Klaipėdos universiteto literatūros katedra, Filosofijos ir kultūrologijos katedra, Režisūros katedra, Lietuvos teatro sąjungos Klaipėdos skyrius, Lietuvos teatro istorijos ir tradicijų draugija maloniai kviečia į nacionalinę mokslinę konferenciją „Kultūros erdvės: centras ir periferija“, kuri įvyks 2013 m. lapkričio 21–22 d. Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakultete.

Daugiau

2-oji Berlyno Humboldtų universiteto Lituanistikos vasaros mokykla

2013 m. rugpjūčio 26 – rugsėjo 13 dienomis vyks 2-oji Berlyno Humboldtų universiteto Lituanistikos vasaros mokykla.

Daugiau

Seminaras iš ciklo „Sostinė kaip tapatumo simbolis: Vilnius ir Kaunas lietuvių kultūroje (1918-1940)“

Gegužės 16 d. 14 val. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute (Antakalnio g. 6, centrinių rūmų II aukšto salėje) įvyks seminaras iš ciklo „Sostinė kaip tapatumo simbolis: Vilnius ir Kaunas lietuvių kultūroje (1918-1940)“.

Daugiau

Prof. Egidijaus Aleksandravičiaus knygа „Karklo diegas. Lietuvių pasaulio istorija"

Pasirodė nauja VDU Lietuvių išeivijos instituto vadovo, profesoriaus habil. dr. Egidijaus Aleksandravičiaus knyga „Karklo diegas. Lietuvių pasaulio istorija", kurioje knygos autorius, pasitelkdamas moksliškai pagrįstus faktus, įvairialypius istorijos ir literatūros šaltinius, nagrinėja lietuvių tautos migraciją nuo seniausių laikų iki mūsų dienų (Vilnius: „Versus Aureus“, 2013; 632 p.).

Daugiau

Naujas VDU Kultūrų studijų ir etnologijos katedros leidžiamo laikraščio „Etnopasaulis“ numeris

Pasirodė naujas VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Kultūrų studijų ir etnologijos katedros leidžiamo laikraščio „Etnopasaulis“ numeris (Nr. 4).
 
 
 
 

Daugiau

Greifsvaldo universiteto Baltistikos institutas švenčia 20-mečio jubiliejų!

Sveikiname Greifsvaldo universiteto Baltistikos institutą 20-mečio proga! Džiaugiamės galėdami su Jumis pasidalinti Greifsvaldo baltistų sveikinamuoju žodžiu:

Daugiau

Konferencija „Kristijono Donelaičio epochos knygos kultūra daugiatautėje Prūsijos visuomenėje“

Lietuva ir pasaulio šalių lituanistai 2014 metais pažymės poeto Kristijono Donelaičio (Christian Donalitius) gimimo trisšimtąsias metines. Į tarptautinę knygotyros konferenciją „Kristijono Donelaičio  epochos knygos kultūra daugiatautėje Prūsijos visuomenėje“ pranešėjai ir pranešimų pavadinimai registruojami iki 2013 m. liepos 1 d.

Daugiau

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas skelbia priėmimą į Etnologijos doktorantūrą

Dokumentai ir moksliniai projektai priimami nuo 2013 m. birželio 14 d. iki  26 d. (imtinai) Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Doktorantūros skyriuje (Antakalnio g. 6, 206 arba 204 kab.).

Daugiau

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas skelbia priėmimą į Filologijos doktorantūrą

Dokumentai ir moksliniai projektai priimami nuo 2013 m. birželio 14 d. iki  21 d. (imtinai), Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Doktorantūros skyriuje (Antakalnio g. 6, 206 arba 204 kab.).

Daugiau

Liepojoje svarstytos aktualios literatūros mokslo problemos

2013 m. kovo 21–22 d. Liepojos universitete (Latvija) vyko Liepojos 19-oji tarptautinė mokslinė konferencija „Aktualiosios literatūros mokslo problemos“.

Daugiau

Tarpdalykinė konferencija „Migracija ir religija: tautiškumo ir universalumo sankirtos“

2013 m. gegužės 9–10 d. VDU Lietuvių išeivijos institutas kviečia į tarpdalykinę konferenciją „Migracija ir religija: tautiškumo ir universalumo sankirtos“, skirtą religijos, tautiškumo ir universalumo sankirtų migracijos procesų kontekste tyrinėjimui ir pristatymui.

Daugiau

20-oji Jono Jablonskio konferencija „Lietuvių kalbos gyvavimas ir atsinaujinimas šiuolaikinėje visuomenėje“

Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos skyrius ir Vilniaus universiteto Lietuvių kalbos katedra kviečia dalyvauti 20-ojoje Jono Jablonskio konferencijoje „Lietuvių kalbos gyvavimas ir atsinaujinimas šiuolaikinėje visuomenėje“, kuri vyks Lietuvių kalbos institute 2013 metų spalio 4 dieną.

Daugiau

Projekto „Lietuva čia ir ten: kalba, mokslas, kultūra, visuomenė“ darbo grupės kreipimasis

Projekto „Lietuva čia ir ten: kalba, mokslas, kultūra, visuomenė“ (VP1-2.2-ŠMM-08-V-02-005) darbo grupė džiaugiasi galėdama atverti atnaujintą interneto svetainę Baltnexus

Daugiau

Dr. Manfredo von Boetticherio paskaita „Apie viduramžių raštų leidybą“

2013 m. kovo 18 d. 18 h Latvijos universitete organizuojama dr. Manfredo von Boetticherio paskaita „Apie viduramžių raštų leidybą“.

Daugiau

Dr. Rolfo Filmanio paskaita apie Rūdolfą Blaumanį ir jo bendražygius vokiečius

2013 m. kovo 13 d. 17 h. Latvijos universitete Humanitarinių mokslų fakultete 205 auditorijoje vyks dr. Rolfo Filmanio paskaita „Novelių poetika tarp renesanso ir modernizmo: Blaumanis ir jo bendražygiai vokiečiai“.

Daugiau

Žymiam latvių prozininkui ir dramaturgui Rūdolfui Blaumaniui – 150.

2013 m. kovo 14–16 dienomis Rygoje ir Ėrgliuose organizuojama tarptautinė mokslinė konferencija „Rūdolfas Blaumanis ir XIX-XX a. kaitos kultūros revoliucija Europoje. Proza, drama ir teatras tekste ir kontekste“.

Daugiau

Prof. Pėterio Vanago paskaitų ciklas „Senoji latvių raštija“ - atidedamas

Latvijos ir Stokholmo universitetų profesoriaus Pėterio Vanago paskaitų ciklas apie latvių senąją raštiją - atidedamas.

Daugiau

Prof. Pėterio Vanago paskaitų ciklas „Senoji latvių raštija“

Vilniaus universitete Filologijos fakultete 2013 m. vasario 19 dieną 15 val. 111 auditorijoje ir 20 dieną 13 val. - K3 Latvijos ir Stokholmo universitetų profesorius Pėteris Vanagas skaitys paskaitų ciklą apie latvių senąją raštiją.

Daugiau

14-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė

2013 m. vasario 21-24 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO įvyks 14-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė.

Daugiau

Tarptautinė mokslinė konferencija „Baltų kalbos: istorija ir aktualūs procesai“

2013 m. vasario 21-22 dienomis Rygoje įvyks tarptautinė mokslinė konferencija „Baltų kalbos: istorija ir aktualūs procesai“ skirta akademiko Janio Endzelyno 140-ojo gimtadienio proga.

Daugiau

Tarptautinė mokslinė konferencija „Baltistikos centrai ir Lietuva: baltistika pasaulio kontekste“

2013 metais vasario 21-22 dienomis Lietuvos Edukologijos universitete vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Baltistikos centrai ir Lietuva: baltistika pasaulio kontekste“.

Daugiau

XVI tarptautinė mokslinė filologijos studentų konferencija Sankt Peterburge

2013 metais balandžio 8-9 dienomis Sankt Peterburgo Valstybinio universiteto Baltistikos sekcija organizuoja XVI tarptautinę mokslinę filologijos studentų konferenciją.

Daugiau

Kalbos komisija skelbia tarmių leidinių leidybos konkursą

Valstybinė lietuvių kalbos komisija skelbia 2013 metų viešą parengtų tarmių žodynų, tekstų, mokomųjų ir kt. tarmių leidinių leidybos konkursą. Paraiškos leisti tarmių leidinius priimamos iki 2013 m. vasario 25 d.

Daugiau

Kalbos komisija skelbia konkursą rengti tarmių duomenų ekspedicijas

Kalbos komisija skelbia viešą konkursą 2013 metais organizuoti lingvistines tarmių duomenų rinkimo ekspedicijas Lietuvoje. Paraiškos rengti ekspedicijas priimamos iki 2013 m. vasario 25 d.

Daugiau

IX tarptautinis baltų-slavų akcentologijos seminaras

2013 m. rugsėjo 19-21 dienomis Jurijaus Dobrilos universitete Puloje (Kroatija) humanitarinių mokslų katedros kroatistikos padalinys organizuoja IX tarptautinį baltų-slavų akcentologijos seminarą.

Daugiau

Mokslinė konferencija "Vincas Mykolaitis-Putinas iš laiko perspektyvos"

2013 m. gegužės 9 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, minėdamas Vinco Mykolaičio-Putino (1893–1967) 120 gimimo sukaktį, rengia mokslinę konferenciją "Vincas Mykolaitis-Putinas iš laiko perspektyvos"

Daugiau

Artūro Ozolo dienos konferencija „A. Bylenšteino gramatikai „Die lettische sprache...“ – 150“

2013 m. kovo 15 [16] dienomis Latvijos universiteto Baltų kalbotyros katedra organizuoja kasmetinę Artūro Ozolo dienos konferenciją „A. Bylenšteino gramatikai „Die lettische sprache...“ (1863-1864) – 150“.

Daugiau

Atminimo vakaras, skirtas Norberto Vėliaus 75-osioms gimimo metinėms

2013 m. sausios 15 d. 18:00h Vilniaus rotušės Didžiojoje salėje vyks atminimo vakaras, skirtas Norberto Vėliaus 75-osioms gimimo metinėms.

Daugiau

Kūrybinės dirbtuvės „Gramatinės funkcijos ir jų nekanoninė raiška baltų kalbose“

2013 m. sausio 14-16 dienomis Vilniaus universiteto Filologijos fakultete vyks viešų paskaitų ir diskusijų kūrybinės dirbtuvės „Gramatinės funkcijos ir jų nekanoninė raiška baltų kalbose“.

Daugiau

Tarptautinė konferencija BALTISTIKOS CENTRAI IR LIETUVA: BALTISTIKA PASAULIO KONTEKSTE

2013 m. vasario 21–22 d. Lietuvos edukologijos universitete vyks tarptautinė mokslinė konferencija BALTISTIKOS CENTRAI IR LIETUVA: BALTISTIKA PASAULIO KONTEKSTE

Daugiau

Kvietimas teikti pranešimų tezes III tarptautinei jaunųjų folkloristų konferencijai “Vernacular Expressions and Analytic Categories”/„Liaudiška raiška ir analitinės kategorijos“

Tartu universiteto Estų ir lyginamosios folkloristikos katedra ir Tartu Nefa grupė (Šiaurės šalių etnologijos ir folkloristikos studentų bei jaunųjų mokslininkų organizacijos atšaka Estijoje) 2013 m. gegužės 14-16 d. rengia III tarptautinę jaunųjų folkloristų konferenciją
“Vernacular Expressions and Analytic Categories”/„Liaudiška raiška ir analitinės kategorijos“. Konferencija vyks Tartu universitete. Renginio partneris - Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas Vilniuje.

Daugiau

2013 metai paskelbti Tarmių metais

Nykstant gyvajai tarmių tradicijai nuspręsta 2013-uosius paskelbti Tarmių metais, tokiu būdu siekiama stiprinti bendrinės kalbos ir tarmių kultūrą. Kaip teigia hab. dr. Kazimieras Garšva, išlaikant lietuvių kalbos tarmių gyvąją tradiciją tarmių metų programoje turėtų būti tarmiškos kūrybos koncertai, paminėjimai, tyrimai, jų sklaida, mokinių, studentų konkursai, vakarai.

Daugiau

Sveikiname 2012 m. Nacionalinės premijos laureatą prof. Kęstutį Nastopką!

Literatūrologui ir kritikui, Vilniaus universiteto A. J. Greimo semiotinių studijų centro profesoriui K. Nastopkai Nacionalinė premija skirta už pasaulinį pripažinimą pelniusios lietuviškos semiotikos plėtojimą ir literatūros kūrinių suvokimo meną.

Lietuvos latvių kultūrinis tapatumas

2012 m. gruodžio 13 d., 13.00 val. Latvistikos kabinete (VU Filologijos fakultetas, Universiteto g. 5) vyks Auksės Noreikaitės pažintinė paskaita „Lietuvos latvių kultūrinis tapatumas“.

Daugiau

Ryga – 2014 metų Europos Kultūros sostinė

Pagal Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą 2014 metais EKS statusas suteiktas Švedijos miestui Ūmeo ir Rygai.

Daugiau

Prof. Eugenijaus Jovaišos monografijos „Aisčiai. Kilmė“ pristatymas.

2012-12-14 dieną 14h Lietuvos mokslų akademjos didžiojoje salėje (Gedimino prospektas 3, Vilnius) įvyks LMA tikrojo nario, Lietuvos edukologijos universiteto prof. dr. Eugenijaus Jovaišos monografijos „Aisčiai. Kilmė” pristatymas.

Maloniai kviečiame dalyvauti.

Daugiau

Call for papers for the 10th Conference on Baltic Studies in Europe‏


Tallinn University is pleased to announce the upcoming 10th Conference on Baltic Studies in Europe "Cultures, Crises, Consolidations in the Baltic World“.

June 16-19, 2013 Tallinn University, Estonia.

Daugiau

Mokslinė konferencija „Naujausi lituanistikos atradimai ir šiuolaikinė istorinė vaizduotė“

2012 m. lapkričio 23 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute vyks mokslinė konferencija "Naujausi lituanistikos atradimai ir šiuolaikinė istorinė vaizduotė" (XI Jurgio Lebedžio skaitymai).

Daugiau

Lietuvos ir Latvijos forumo V suvažiavimas

Šiemet, lapkričio 23-24 d. Vilniuje vyks Lietuvos ir Latvijos Forumo V  suvažiavimas, pakviesiantis įvairių institucijų atstovus diskusijai apie šiuolaikinio baltų regiono sampratą, jos įtvirtinimo viešojoje erdvėje svarbą bei iššūkius. Suvažiavime daugiausia dėmesio ketinama skirti žiniasklaidos, švietimo politikos klausimams, jaunimo organizacijų, pasienio rajonų glaudesnio bendradarbiavimo galimybėms.

Daugiau

2012 m. lapkričio 9-11d. vyko tarptautinis baltistų seminaras "Literatūros salos: aktualieji baltistikos dėmenys"

Lietuvių literatūros ir tautosakos institute vykusiame moksliniame seminare pranešimus skaitė baltistai - mokslininkai, dėstytojai, studentai ir doktorantai - iš Lietuvos ir užsienio mokslo institucijų.

Daugiau

Zigmas Zinkevičius „Vilnijos lenkakalbių pavardės"

Knygos viršelisProfesorius Zigmas Zinkevičius jau seniai domisi Pietryčių Lietuvos, vadinamosios Vilnijos, vietinių gyventojų pavardėmis ir jų kilme. Pastaruoju metu sukeltas triukšmas dėl lenkiškos pavardžių rašybos vertė paspartinti tyrimą, kurio rezultatas ir yra ši knyga.

Daugiau

Sveikiname dr. habil. Janį Visvaldį Barzdinį ir dr. habil. Iną Druvietę

Už nuopelnus Latvijos valstybei Ordino kapitula paskyrė Trijų Žvaigždžių ordiną Latvijos Mokslininkų akademijos akademikui, Latvijos universiteto profesoriui, dr. habil. sc. comp. Janiui Visvaldžiui Barzdiniui ir politikei, sociolingvistei, Latvijos universiteto latvių kalbos ir literatūros profesorei, dr. habil. philol. Inai Druvietei.

Daugiau

Baltijos šalių studentų diena

2012 m. spalio 27 d. Tartu universiteto Kalbų centre surengta pirmoji Baltijos šalių studentų diena. Renginio dalyviai - Vilniaus, Latvijos ir Tartu universitetų studentai, kurie mokosi Baltijos šalių kalbų ir kultūros, bei Baltijos šalių kalbų ir kultūros dėstytojai.

Daugiau

Prof. Alekso Girdenio konferencija

2012-10-18–20 Vilniaus universitete vyko konferencija prof. Aleksui Girdeniui atminti, kurioje pranešimus skaitė kalbininkai iš Latvijos, Lietuvos ir Rusijos. Konferencijoje netruko įdomių pranešimų ir karštų diskusijų. Kviečiame pasidžiaugti konferencijos akimirkomis.

Daugiau

Atnaujinama „Baltnexus“ veikla

Nuo 2012 spalio mėnesio atnaujinama tarptautinio lituanistikos ir baltistikos mokslo institucijų tinklo „Baltnexus“ veikla - prisiregistravusiems nariams siunčiama aktuali informacija, tinklapyje talpinamos naujos publikacijos, skelbiamos naujienos apie vykstančius renginius, konferencijas.

Daugiau

Enciklopedinis leidinys „Šalis ta Lietuva... 1000 svarbiausių šalies istorijos akimirkų“

Knygos viršelisŠis Mokslo ir enciklopedijų leidyklos leidinys skirtas Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimui. Tūkstantyje glaustai parašytų straipsnių pateikiama žinių apie Lietuvos vardo, kalbos kilmę, apžvelgiamos lietuvių kilmės teorijos, vėliavos, himno, herbo istorija. Visi leidinio straipsniai apipinti spalvingomis iliustracijomis – meno kūrinių reprodukcijomis, nuotraukomis, piešiniais.

Daugiau