Naujienos

Parengta paskutinė besimokančiųjų lietuvių kalbos portalo dalis

2022-06-14

Baigta rengti paskutinė besimokančiųjų portalo dalis, kuri skirta tarčiai. Portalą kūrė Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai įgyvendindami projektą „Užsienio baltistikos centrų ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimas“. Nuoroda į portalo tarties dalį: https://kalbu.vdu.lt/mokymosi-priemones/tartis/. Išsami informacija apie  parengtas tarties priemones, jų naudojimo galimybes: https://kalbu.vdu.lt/mokymosi-priemones/tartis/apie-tarties-priemones/.

Tarties dalį sudaro keturios priemonės: du žodynai, transkribuoklis ir garsynas.

Dabartinės lietuvių kalbos tarties žodyne pateikiama apie 150 tūkst. žodžių sukirčiuotų ir transkribuotų antraštinių formų.

Tarties žodyną negimtakalbiams sudaro beveik 6 tūkst. dažniausių žodžių iš mokomojo tekstyno, papildomai įtraukta negimtakalbiams aktualių tikrinių žodžių. Žodžiai sukirčiuoti, nurodyta jų kirčiuotė, kirčiavimo variantai (jei yra) ir pateiktos transkribuotos dažnesnės formos. Žodyną įgarsino patyręs lietuvių kalbos dėstytojas prof. dr. Vidas Kavaliauskas.

Transkribuoklis suteikia galimybę vartotojui gauti transkribuotą žodžių, jų junginių ar sakinių variantą, jį parsisiųsti į savo kompiuterį. Atkreipiame dėmesį, kad lietuvių kalbai būdingas didelis žodžių ir jų formų daugiareikšmiškumas, todėl abejotinais atvejais rekomenduojame pasitikrinti žodynuose ir vadovėliuose. 

Garsyne galima pasiklausyti, kaip ištariami kai kurie žodžiai realioje kalboje. 

Visi pavyzdžiai transkribuojami Tarptautinės fonetinės abėcėlės rašmenimis (žr. VLKK rekomendaciją dėl tarptautinės fonetinės abėcėlės pritaikymo lietuvių kalbai https://vlkk.lt/vlkk-nutarimai/protokoliniai-nutarimai/rekomendacija-del-tarptautines-fonetines-abeceles-pritaikymo-bendrines-lietuviu-kalbos-garsiniams-vienetams-zymeti) ir pateikiami Palemono šriftu. 

Kviečiame dėstytojus, mokytojus, lietuvių kalbos besimokančiuosius ir kitus besidominčius lietuvių kalba naudotis naujomis tarties mokymo(si) priemonėmis!

esfa ESFIVP-I-2  logo


grįžti