Naujienos

Tarptautinė mokslinė konferencija „Metodologinės naujovės kalbinio variantiškumo tyrimuose“

Maloniai kviečiame dalyvauti tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Metodologinės naujovės kalbinio variantiškumo tyrimuose“, kuri vyks 2024 m. spalio 10–11 d. Lietuvių kalbos institute (Petro Vileišio g. 5, LT-10308 Vilnius). 

Registracijos formą kartu su pranešimo santrauka (200–300 žodžių be literatūros sąrašo) prašome pateikti čia: https://forms.gle/fafqxv3QYw78gTYv8

Dalyvio anketos ir pranešimo santraukos lauksime iki 2024 m. liepos 1 d.

lki kon lt  lki kon en

KVIEČIAME STOTI Į BALTŲ KALBOTYROS MAGISTRANTŪRĄ!

Nuo 2024 m. gegužės mėn. baltų kalbomis besidomintiems Lietuvos ir užsienio šalių studentams siūloma nauja magistro studijų programos Kalbotyra šaka Baltų kalbotyra. Ji orientuota į plataus profilio humanitarinių mokslų BA pakopos studijas baigusius asmenis, kurie domisi lietuvių, latvių ir prūsų kalbomis ir nori įgyti lingvistinį išsilavinimą. 

Studijas pasirinkę studentai įgis žinių apie baltų kalbų gramatines sistemas ir jų raidą, rašto paminklus, santykį su kitomis giminiškomis indoeuropiečių ir kaimyninėmis Baltijos jūros arealo kalbomis, mokės įvertinti atliktus ir vykdomus baltų kalbotyros tyrimus bei jų svarbą, įgis įgūdžių ir patirties taikyti moderniąsias technologijas dirbant su baltų kalbų medžiaga. Be privalomų baltistinių dalykų programa suteikia ir universalų kalbotyros išsilavinimą bei sudaro galimybes pagal individualius poreikius susiformuoti pageidaujamą studijų planą.  

Įstojusiems numatoma suteikti galimybę vienam semestrui išvykti pagilinti baltų ar bendrosios kalbotyros žinių į užsienio universitetą partnerį ir gauti dvigubą diplomą. Pirmieji partneriai – Latvijos universitetas. Ateityje planuojamas bendradarbiavimas ir su kitais universitetais. 

Daugiau informacijos apie programą ir priėmimo sąlygas ieškokite: https://www.vu.lt/studijos/stojantiesiems/magistro-studiju-sarasas/kalbotyra-baltu-kalbotyra  

Priėmimas į magistrantūros studijas Vilniaus universitete šiemet vyksta nuo gegužės 22 d. iki liepos 2 d. Visi terminai pateikiami čia: https://www.vu.lt/site_files/2024_m._pri%C4%97mimas/II_pakopos_priemimo_terminai_2024-v01-tvirtinimui_1.pdf  

SVARBU: Baigusieji universitetus ES šalyse ar turintys lietuviškų šaknų gali pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas. Daugiau apie stipendijas ir sąlygas ne Lietuvos gyventojams: https://studyin.lt/how-to-apply/tuition-fees/ 

SVARBU:  Užsienio universitetuose studijuojančius studentus kviečiame atvykti semestro ar metų studijų išnaudojant Erasmus ar kitas tarpuniversitetinių mainų su Vilniaus universitetu programas! Dėl tarpuniversitetinių mainų galimybių žr. čia: https://www.vu.lt/tarptautiniai-rysiai/mainu-galimybes dėl kitų galimybių žr. čia: https://www.vu.lt/tarptautiniai-rysiai/kitos-studiju-uzsienyje-galimybes.

Baltnexus

Delio Jawaharlalo Nehru universitete steigiamas lietuvių kalbos lektoratas

Vilniaus universiteto Filologijos fakultetas (VU FLF) tiesia naujus kelius lituanistikai Indijoje – Delio Jawaharlalo Nehru universiteto Kalbų, literatūros ir kultūros fakultete steigiamas lietuvių kalbos lektoratas.

Gegužės gale VU FLF dekanas prof. Mindaugas Kvietkauskas, dr. Gina Holvoet ir prof. Axel Holvoet lankėsi Delio Jawaharlalo Nehru universitete, kur su Kalbų, literatūros ir kultūros fakulteto dekane prof. Shoba Sivasankaran ir prof. Sadhana Naithani aptarė lietuvių kalbos lektorato steigimą.

 „Lietuvių kalbos lektorato įsteigimas Delyje, viename didžiausių ir tarptautiškiausių Indijoje Jawaharlalo Nehru universitete, atvers daugybę naujų galimybių. Tai – ir lietuvių kalbos žinių įgiję studentai, galintys tęsti įvairių krypčių studijas Lietuvoje, rinktis VU programas, ir įvairaus mokslinio bendradarbiavimo ryšiai, ir žinių apie Lietuvą sklaida šiuo metu daugiausiai gyventojų pasaulyje turinčioje valstybėje, ir svarbus kultūrinės diplomatijos pasiekimas. Delio lektoratas itin reikšmingai papildo šiuo metu VU kuruojamus lietuvių kalbos lektoratus užsienio universitetuose – jų bus jau dvylika“, - teigia dekanas M. Kvietkauskas.

Išsamiau skaitykite: https://www.flf.vu.lt/naujienos/bendros-naujienos/filologijos-fakultetas-tiesia-naujus-kelius-lituanistikai-indijoje

 

 

Seminaras apie istorinių tekstynų kūrimo būdus

Kviečiame dalyvauti seminare apie istorinių tekstynų kūrimo būdus, kuris vyks 2024 m. birželio 20-21 d. Berlyne (Mohrenstraße 40/41, 415 kabinetas). Jeigu norėtumėte prisijungti nuotoliniu būdu, rašykite: Mortimer Drach adresu mortimer.drach@hu-berlin.de.

PROGRAMA

Kvietimas dalyvauti tarptautinėje mokslinėje kalbotyros konferencijoje „Aktualūs baltų kalbotyros klausimai“

Kviečiame dalyvauti tarptautinėje mokslinėje kalbotyros konferencijoje „Aktualūs baltų kalbotyros klausimai“, skirtoje Latvijos universiteto profesorės kalbininkės Martos Rudzytės (1924–1996) 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Konferencija vyks 2024 m. lapkričio 14–16 d. Latvijos universitete.

Kviečiame teikti pranešimų paraiškas iš tyrimų sričių, kurios buvo artimos profesorei:
— geolingvistika
— dialektologija
— istorinė gramatika
— toponimika
— raštijos istorija
— baltų ir kitų kalbų sąveika
— kalbininkai ir jų tyrimai
Lauksime paraiškų ir iš kitų sričių.

Konferencijos renginiai: dviejų dienų konferencija (lapkričio 14–15 d.); ekskursija po M. Rudzytės gyvenimo ir veiklos vietas (lapkričio 16 d.)

Darbo kalbos: lietuvių, latvių, anglų, vokiečių

Numatoma pranešimų trukmė: 30 min. (20 min. pranešimas, 10 min. diskusijos)

Svarbios datos:
● pareiškiamas noras dalyvauti, išankstinis pranešimo pavadinimas ir trumpa anotacija— iki 2024 m. rugpjūčio 1 d.
● atsakymas dėl paraiškos priėmimo — iki 2024 m. rugpjūčio 30 d.
● pranešimo pavadinimo ir tezių galutinis variantas — iki 2024 m. rugsėjo 15 d.

Numatomas dalyvio mokestis — 50 eurų, doktorantams — 30 eurų.

Paraiškos teikimas:
Užpildytą dalyvio paraiškos anketą prašytume atsiųsti nurodytu adresu iki 2024 m. rugpjūčio 1 d.
El. paštas: baltu.filologija@lu.lv

DALYVIO ANKETA

APPLICATION FORM

DALĪBNIEKA PIETEIKUMA ANKETA

Dėstytojos Aurelijos Kaškelevičienės paskaita „Kaip taisyti mokinių darbus ir kalbėjimą“

Valstybinė lietuvių kalbos komisija organizuoja nuotolinių paskaitų „Kaip mokyti lietuvių kalbos kaip negimtosios?“ ciklą ir birželio 3 d. 15.00–16.00 val. kviečia dalyvauti Helsinkio universiteto dėstytojos Aurelijos Kaškelevičienės paskaitoje „Kaip taisyti mokinių darbus ir kalbėjimą“.

Registracija į paskaitą vyksta iki gegužės 30 d. Dalyvio anketą rasite čia.

Poezijos pavasaris Varšuvos universitete

2023 m. gegužės 20-21 d. Varšuvos universitete įvyko poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“. Čia viešėjo, savo poeziją skaitė ir su Varšuvos universiteto Baltistikos centro studentais bendravo bei diskutavo poetai Antanas A. Jonynas, Gytis Norvilas ir Indrė Valantinaitė.

va5  poezijos pavasaris

„Poezijos pavasario“ dalyviai

Nuotraukos iš Joannos Tabor asmeninio archyvo

Daugiau

Nauja magistro programos Kalbotyros šaka „Baltų kalbotyra“ Vilniaus universiteto Filologijos fakutelte

Nuo 2024 m. gegužės baltų kalbomis besidomintys studentai gali rinktis naują magistro studijų programos Kalbotyros šaką „Baltų kalbotyra“. VU Filologijos fakultete dėstoma programa siekia studentams suteikti sisteminių sinchroninės ir diachroninės baltų kalbotyros žinių, supažindinti su metodologinėmis tradicinės kalbotyros ir tarpdisciplininių tyrimų prieigomis.

Naujoji studijų programos šaka orientuota į plataus profilio humanitarinių mokslų BA pakopos studijas baigusius asmenis, kurie domisi lietuvių, latvių ir prūsų kalbomis ir nori įgyti lingvistinį išsilavinimą. Studijas pasirinkę studentai įgis žinių apie baltų kalbų gramatines sistemas ir jų raidą, rašto paminklus, santykį su kitomis giminiškomis indoeuropiečių ir kaimyninėmis Baltijos jūros arealo kalbomis, mokės įvertinti atliktus ir vykdomus baltų kalbotyros tyrimus bei jų svarbą, įgis įgūdžių ir patirties taikyti moderniąsias technologijas dirbant su baltų kalbų medžiaga. Be pagrindinių baltistinių dalykų, programa sudaro galimybes rinktis ir bendrosios, taikomosios ar gretinamosios kalbotyros dalykus, kad studentas galėtų pagal individualius poreikius susiformuoti pageidaujamą studijų planą.

Pasirinkusiems studijas magistrantams numatoma suteikti galimybę vienam semestrui išvykti pagilinti baltų ar bendrosios kalbotyros žinių į užsienio universitetą partnerį ir gauti dvigubą diplomą. Pirmieji partneriai – Latvijos universitetas. Ateityje planuojamas bendradarbiavimas ir su kitais universitetais. Programos kūrėjai tikisi, kad naujoji programa pritrauks ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių aukštąsias mokyklas baigusių bakalauro pakopos studentų, besidominčių baltų kalbomis.

„Vilniaus universitetas jau ne vieną dešimtmetį didžiuojasi esąs pagrindinis baltistikos mokslo centras, telkiantis pasaulyje pripažintus specialistus. Džiaugiamės galėdami studentams pasiūlyti aukščiausio lygio baltistikos studijas ir tarptautinio bendradarbiavimo galimybes,“ teigia VU Baltistikos katedros dėstytojas, prūsų kalbos tyrėjas doc. dr. Vytautas Rinkevičius.
Daugiau sužinoti apie MA Kalbotyros programos šaką „Baltų kalbotyra“ galite VU tinklalapyje arba paspaudę nuorodą.

Prof. Daiva Sinkevičiūtė

baltų kalbotyra

 

Kviečiame dalyvauti Lietuvos ir Sakartvelo kultūrų forume

2024 m. gegužės 20–25d. vyks Lietuvos ir Sakartvelo kultūrų forumas, kurį organizuoja Prof. Vido Kavaliausko Lietuvių kalbos ir kultūros centras Sakartvele, Klaipėdos universitetas, Vilniaus kolegija, Lietuvos kultūros institutas / Lithuanian Culture Institute, Embassy of Lithuanian-Georgian Friendship. Kviečiame dalyvauti.

sakartvelas1  sakartvelas2

VDU subūrė Baltistikos centrų užsienyje studentus ir dėstytojus

Praėjusią savaitę Humanitarinių mokslų fakultete lankėsi gausus būrys svečių, atvykusių pagal VDU vykdomą ŠMSM remiamą projektą „SANTAKOS: užsienio baltistikos centrų ir Vytauto Didžiojo universiteto bendrų akademinių lituanistinių veiklų įgyvendinimas“.

Fakultete svečiavosi Sakartvele įkurto Prof. Vido Kavaliausko Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovė Marija Sulaberidzė. Viešnia dalyvavo susitikimuose su Fakulteto ir Lituanistikos katedros nariais, aptarė bendradarbiavimo plėtros galimybes, taip pat  aplankė Fakulteto socialinius partnerius Maironio lietuvių literatūros muziejuje, dalyvavo Kauno literatūros savaitės renginiuose.

Fakultete taip pat svečiavosi būrys studentų iš užsienio universitetų baltistikos centrų: Černivcų Jurijaus Fedkovičiaus nacionalinio pedagoginio universiteto, Helsinkio universiteto,  Kyjivo Taraso Ševčenkos nacionalinio universiteto, Latvijos universiteto, Masaryko universiteto, Prahos Karolio universiteto, Sakartvelo Technikos universiteto, Varšuvos universiteto ir Vienos universiteto. Studentai dalyvavo edukacinėse-kūrybinėse dirbtuvėse „Lietuvos kultūra: tradicijų ir dabarties dermės“, kartu su dr. A. Kumpiu keliavo į patyriminę ekskursiją po Kauną, su dr. E. Balandžiu lankėsi ekskursijoje „Vivat Universitas Vytauti Magni“. Taip pat dalyvavo fotogafijos kūrybinėse dirbtuvėse, vedamose doc. dr. T. Pabedinsko, stebėjo Kauno gyvenimą ir fiksavo jį nuotraukose. Klausė doc. dr. L. Anglickienės paskaitos apie tradicinę lietuvių mitybą, mėgavosi degustacine lietuviškų patiekalų vakariene. Apsilankę Tautinės muzikos muziejuje, kartu su dr. G. Barkauskaite trypė lietuvių liaudies šokių mokymosi dirbtuvėse. Daug įspūdžių paliko M.K. Čiurlionio kūryba paremtas VR filmas „Angelų takais“, po kurio visi pailsėti ir pasisemti pavasarinės nuotaikos vyko į VDU Botanikos sodą. Ištvermingiausi pažino ir naktinį Kauną: dalyvavo Kauno literatūros savaitės jaunimo vakare „Atviras mikrafas“ arba stebėjo Lietuvos pasirodymą Eurovizijoje.

Labai dėkojame visiems renginio dalyviams!

Dalijamės akimirkomis iš edukacinių-kūrybinių dirbtuvių bei studentų nuotraukomis, įkvėptomis T. Pabedinsko fotografijos kūrybinių dirbtuvių. Už nuostabius vaizdus dėkojame Tereza Bláhová, Martyna Cieślik, Ana Gogokhia, Viktorija Liepiņa, Kacper Hermann.

20240510_113357 (1)  IMG_5750

VDU surengto projekto svečiai

Nuotraukos Jurgitos Macijauskaitės-Bondos

 

Daugiau

Puslapis 1 iš 45> >>