Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kviečia lituanistinio švietimo vykdytojus registruotis į kursus
Baltistikos centrų dėstytojai ir kiti lituanistinio švietimo vykdytojai kviečiami į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto organizuojamus kursus tobulėti.
Studijų trukmė 15 dienų (2025 07 15 – 2025 07 30). Atrinktiems kandidatams bus mokama stipendija.
Pildykite registracijos anketą iki 2025 04 20 čia.
Lietuvių kalbos vasaros kursai
Kviečiame registruotis į Vilniaus universiteto vasaros kursus liepos mėnesį.
2025 m. liepos 7 d. prasidės 2 ir 4 savaičių vasaros kursai. Paskaitos ir užsiėmimai vyks Vilniaus universitete kontaktiniu būdu. Išsamią informaciją apie 2 ir 4 savaičių vasaros kursus rasti bei užsiregistruoti galima čia.
KVIETIMAS TEIKTI PRANEŠIMŲ TEZES XIV TARPTAUTINIAM BALTISTŲ KONGRESUI
Kviečiame teikti pranešimų tezes XIV Tarptautiniam baltistų kongresui aktualiais baltų kalbotyros bei su ja susijusiais klausimais. Tarptautiniai baltistų kongresai rengiami kas penkerius metus Vilniuje arba Rygoje, 2025 m. kongresas vyks Vilniaus universitete.
Pranešimų tezės gali būti teikiamos bendrajai arba kuriai nors iš šių teminių sekcijų:
• Aktualūs baltų kalbų ir tarmių fonetikos ir fonologijos aspektai
• Baltų kalbų elektroniniai ištekliai gramatikos tyrimuose
• Baltų vardyno tyrimų tradicija ir perspektyva
• Germanų ir baltų-slavų kalbos: bendra kalbų grupė ar fikcija?
• Istorinės morfologijos ir sintaksės sankirtoje: baltų kalbų veiksmažodis diachroniniu
aspektu
• Latgaliečių kalba ir kiti baltų kalbų regioniniai variantai: tarpdalykiniai sprendimai ir
tyrimo galimybės
• Prozodiniai ir segmentiniai elementai baltų kalbų lyginamojoje gramatikoje
• Reikšmė baltų kalbose: kognityvinė tyrimų perspektyva
• Senųjų baltiškų šaltinių skaitmeninė prieiga
Pranešimų tezės teikiamos kongreso svetainėje adresu: https://www.baltistukongresas.flf.vu.lt/teziu-teikimas/
Terminai:
▪ pranešimų tezių teikimas – iki 2025 m. birželio 1 d.;
▪ pranešimų tezių tvirtinimas – iki 2025 m. liepos 1 d.
Vilniaus ir Latvijos universitetai džiaugiasi galėdami pasiūlyti dvigubą Baltistikos studijų diplomą
VU Filologijos fakultetas, bendradarbiaudamas su Latvijos universiteto Humanitarinių mokslų fakultetu, siūlo įgyti dvigubą šių universitetų magistro diplomą.
Dvigubo diplomo programa remiasi jau egzistuojančiomis magistro studijų programomis:
- Baltų kalbotyros VU Filologijos fakultete;
- Latvių kalbos, literatūros ir kultūros studijų („Latviešu valodas, literatūras un kultūras studijas“, Latviešu valodas, literatūras un kultūras studijas (bij. Baltu filoloģija)) LU Humanitarinių mokslų fakultete.
Šių programų studentai pirmuosius studijų metus praleidžia universitetuose, į kuriuos įstojo, tačiau trečiąjį semestrą turi išvykti studijų į užsienį, išklausyti ten siūlomus dalykus ir grįžus į savo universitetą rengti magistro darbą baltistine tematika. Nuspręsti, ar nori įgyti dvigubą diplomą, studentai gali iki antro semestro pradžios.
Baltų kalbotyros programa skirta ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių aukštąsias mokyklas baigusiems bakalauro pakopos studentams. Norintys dalyvauti dvigubo diplomo programoje studentai turi lietuvių ir latvių kalbas mokėti bent B1 lygiu. Baigusieji universitetus ES šalyse ar turintys lietuviškų šaknų gali pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas. Daugiau informacijos ieškokite:
30-oji tarptautinė mokslinė Jono Jablonskio konferencija
Kviečiame dalyvauti 30-ojoje tarptautinėje mokslinėje Jono Jablonskio konferencijoje „Kalba ir kalbotyra: tradicijos tęstinumas ir naujos kryptys“. Konferencija vyks 2025 m. spalio 2–3 d. Lietuvių kalbos institute ir nuotoliniu būdu. Pranešėjų anketų ir tezių lauksime iki 2025 m. gegužės 20 d.
Daugiau informacijos rasite kvietime ir Instituto interneto svetainėje.
Tarptautinė mokslinė konferencija Lietuvių literatūros ir tautosakos institute
Kviečiame dalyvauti tarptautinėje mokslinėje konferencijoje "Local Feminisms in the Baltic Region (Late 19th–Early 20th Century): Parallels, Differences, and Influences", kuri vyks 2025 m. spalio 24-25 dienomis Lietuvių literatūros ir tautosakos institute (Antakalnio g. 6, Vilnius).
7-oji Taikomosios kalbotyros konferencija „Kalbos ir žmonės“
2025 m. rugsėjo 25–27 d. kviečiame dalyvauti 7-oje Taikomosios kalbotyros konferencijoje „Kalbos ir žmonės“.
Kas trejus metus vykstantis tarptautinis tarpdalykinis mokslo renginys yra skirtas pristatyti naujausiems sociolingvistikos, diskurso analizės, lingvistinės pragmatikos, vertimo, kalbų mokymo ir mokymosi, kalbų įsisavinimo, kalbų testavimo, tekstynų lingvistikos, kognityvinės lingvistikos, psicholingvistikos, gestotyros ir kitų sričių tyrimams.
Žodinių ir stendinių pranešimų santraukų laukiama iki 2025 m. vasario 17 d.
Daugiau informacijos, taip pat ir apie plenarinių posėdžių pranešėjus, rasite čia: https://litaka.lt
Kontaktinis asmuo - Lina Vaškevičienė: lina.vaskeviciene@flf.vu.lt
Skelbiamas Baltijos šalių rektorių stipendijos konkursas!
Skelbiamas Baltijos šalių rektorių stipendijos konkursas!
- Apie ką mes čia? Vilniaus universiteto, Tartu universiteto ir Latvijos universiteto rektoriai kasmet skelbia stipendijos konkursą. Šiuo konkursu siekiama skatinti domėjimąsi estų, latvių ir lietuvių kalbomis ir kultūromis, šių kalbų mokymąsi. Stipendijos dydis – 2000 eurų. Šiais akademiniais metais konkursą rengia Latvijos universitetas.
- Kas gali gauti šią stipendiją? Kandidatuoti kviečiami Latvijos, Tartu ir Vilniaus universitetų visų studijų programų ir visų studijų pakopų studentai (taip pat ir studentai, kurie pagal mainų programas minėtuose universitetuose studijuoja visus mokslo metus, t. y. rudens ir pavasario semestre), mokantys estų, latvių arba lietuvių kalbą bent C1 lygiu, o kitas dvi kalbas – bent A1 / A2 lygiu.
- Ką reikia daryti? Iš pateikto temų sąrašo reikia pasirinkti norimo sudėtingumo temą. O toliau viskas paprasta – 3 kalbos, 3 temos, 3 rašto darbai. Jų lauksime iki vasario 28 d. el. pašto adresu: agne.navickaite@flf.vu.lt.
Daugiau informacijos:
Kvietimas į konferenciją „Tradicijos ir modernybės sąveika“
2025 m. lapkričio 20–21 d. Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakultete vyks 8-oji tarptautinė konferencija „Tradicijos ir modernybės sąveika“, skirta pirmojo lietuvių liaudies dainų rinkinio – Liudviko Rėzos „Dainos, oder littauische Volkslieder“ (Königsberg, 1825) – 200-osioms išleidimo metinėms pažymėti.
Konferencijos tema ir dedikacija atveria galimybes pranešimų įvairovei. Šis renginys skirtas naujausiems nurodytų sričių tradicijos ir modernybės sąveikos tyrimams bei moksliniam dialogui apie liaudies kūrybos ir kultūros reikšmę tiek istorinėje perspektyvoje, tiek šiandieniniame kontekste.
Maloniai kviečiame dalyvauti: Tradicijos ir modernybės sąveika | Klaipėdos universitetas
Registracijos anketa: Konferencijos „Tradicijos ir modernybės sąveika 2025“ dalyvio anketa / Application form for "The Interaction of Tradition and Modernity 2025" conference
Lietuvių kalbą Varšuvos universitete dėstanti mokslininkė: „Kuo labiau priartėju prie indoeuropiečių prokalbės, tuo labiau jaučiu, kad ji nutolsta“
„Jeigu išmoksiu lietuvių kalbą, tai bus lengviau priartėti prie indoeuropiečių prokalbės. Man tai buvo be galo įdomu, atrodė, kad galima patekti į kažkokią paslaptingą daugelio kalbų pradžią, erdvę, kur prasikala žodžiai ir idėjos", - sako lietuvių kalbos dėstytoja Varšuvos universitete, lietuvių grožinės literatūros vertėja Agnieška Emilija Rembelkovska.
Kviečiame skaityti interviu: https://pasauliolietuvis.lt/kuo-labiau-priarteju-prie-indoeuropieciu-prokalbes-tuo-labiau-jauciu-kad-ji-nutolsta/
Agnieszka Emilia Rembiałkowska. Nuotrauka Tado Žvirinskio